Skuteczna integracja IT i AV
W ciągu kilku minionych lat nastąpiła szybka ewolucja instalacji audio-wideo – od samodzielnych urządzeń, jak ekrany czy głośniki, do sieciowego ekosystemu IP. A zatem do czegoś, na czym znają się i na czym mogą zarabiać integratorzy IT...

Najważniejszym powodem integracji są mniejsze koszty.
Błyskawiczny rozwój rynku AV w ostatnim czasie był związany z rosnącą popularnością komunikacji wideo, a co za tym idzie wzrastającym zapotrzebowaniem na narzędzia do konferencji i współpracy. Jeśli dodać do tego coraz większą dostępność interaktywnych ekranów czy ścian wideo, to trudno nie zauważyć, że technologie audio-wideo są już wszechobecne w nowoczesnym środowisku pracy i rozrywki. Począwszy od dużych firmowych sal konferencyjnych i instalacji digital signage, po kameralne i elastyczne miejsca spotkań typu huddle room. W ten sposób AV stało się dla firm sposobem na tworzenie kompleksowych doświadczeń użytkowników oraz ułatwianie im interakcji w czasie rzeczywistym.
Obserwujemy przy tym postępujące przechodzenie AV na systemy oparte na protokole IP. To efekt tego, że wiele firm chce przesyłać strumieniowo treści audio i wideo przez istniejące już sieci Ethernet. Technologia AV over IP zapewnia użytkownikom końcowym i administratorom sieci możliwości znacznego ograniczenia kosztów oraz zwiększenia szybkości wdrażania, skalowania i łatwości użytkowania. Przejście w branży AV z tradycyjnej łączności na tę opartą na protokole IP zapewnia również możliwość wykorzystania wyższej jakości treści, co jest możliwe dzięki obsłudze wideo o wysokiej rozdzielczości.
Korzyści z integracji
Jeśli prześledzimy trwający od lat proces cyfryzacji mediów, integrację świata IT ze światem AV trzeba uznać za zupełnie naturalne zjawisko. Specjaliści w tym zakresie zwracają w tym kontekście uwagę na fakt, że obie techniki towarzyszą sobie od dawna. Dobrym przykładem są elektroniczne instrumenty, cyfrowe miksery, jak również cyfrowe i kablowe telewizje. Jednak nie tylko.
– Wymieniłbym jeszcze kompresję obrazu oraz dźwięku i upowszechnianie się formatów cyfrowych, począwszy od płyty kompaktowej, której projekt powstał na papierze jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia! Ponadto rozwój platform streamingowych w ostatnich latach również dołożył swoją cegiełkę i śmiem twierdzić, że jeszcze przyspieszył rozwój technologii związanych z przesyłaniem danych audio i wideo z wykorzystaniem sieci komputerowych – mówi Aleksander Turski, Sales Engineer w Zyxel Networks.
Obecnie możliwe jest budowanie systemów sieci komputerowych do obsługi telewizji cyfrowej na przykład w hotelach czy szpitalach. A telewizja oczywiście nie musi służyć wyłącznie do wyświetlania treści wyprodukowanych przez stacje telewizyjne, bo można ją wykorzystać do wyświetlania materiałów marketingowych w centrach handlowych i biznesowych, w muzeach, galeriach, teatrach i innych miejscach użytku publicznego. A zatem wszędzie, gdzie potrzebne jest nowoczesne rozwiązanie dostarczające treści multimedialne wysokiej jakości ze sprawnym przesyłaniem danych i centralnym zarządzaniem urządzeniami oraz treścią.
Postęp sprawił, że dzisiaj trudno wyobrazić sobie instalację audio-wideo w sali konferencyjnej, wykładowej czy też sali spotkań bez szeroko rozumianego IT. Dobrym przykładem integracji jest bardzo dynamicznie rozwijająca się domena wideokonferencji, które zagościły już w zasadzie w każdej nowo projektowanej przestrzeni edukacyjno-szkoleniowej oraz miejscu spotkań. Przykładów można przytoczyć więcej, w tym nagrywanie oraz streaming materiałów szkoleniowych w korporacji albo w sektorze medycznym.
– W każdym z wymienionych zastosowań AV zalety integracji z IT są podobne: łatwość przesyłania i zarządzania sygnałem wysokiej rozdzielczości, elastyczność rozwiązania, osiągnięcie dużych dystansów przesyłania sygnału, możliwość multiplikowania treści i finalnie możliwość zbierania oraz analizowania danych – wylicza Kamil Węglarz, Pro A/V, Business Development Manager w polskim oddziale Aten.
Powody funkcjonalne i technologiczne można mnożyć, ale i tak tym najważniejszym okazuje się oczywiście koszt.
– A ten stał się bardzo wysoki przy zastosowaniu klasycznych macierzy przełączających i strumienia video w niskiej kompresji w rozdzielczości 4K. Taki strumień możemy przesłać za pomocą przełącznika, którego koszt na strumień będzie 10-krotnie niższy. Dodatkowo przełączniki sieciowe ze swej natury są zaprojektowane w sposób umożliwiający przesyłanie strumienia danych o dużej wrażliwości na opóźnienia i nie wymagają żadnych dodatkowych elementów, aby takie zadania realizować – tłumaczy Piotr Dudek, regionalny dyrektor Netgeara na Europę Wschodnią.
Dzięki integracji z infrastrukturą IT, infrastruktura AV nie stanowi osobnego bytu, a przez to zyskuje się możliwość integracji nie tylko na poziomie sprzętowym, ale również aplikacyjnym. Pojawiają się także bez porównania większe możliwości wykorzystywania strumienia AV nie tylko lokalnie, ale również globalnie.
Podobne artykuły
Nowość: najmniejszy i najlżejszy na rynku UPS
Nowy produkt w ofercie francuskiego producenta zapewnia moc na poziomie 3kW w możliwie najmniejszej, kompaktowej obudowie. W ten sposób umożliwia specjalistom i dostawcom rozwiązań IT skuteczne przezwyciężenie wielu trudnych wyzwań.
Sieciowe żniwa: ceny i sprzedaż w górę
W zeszłym roku sprzęt sieciowy podrożał nawet dwukrotnie, co wywindowało wartość sprzedaży. Obecnie mamy natomiast do czynienia z lekkim wyhamowaniem popytu na rynku, które, na szczęście dla sprzedawców, wygląda na przejściowe.
Dane w trendzie wzrostowym
Wartość danych wzrasta, a wraz z nią koszty związane z ich zabezpieczaniem. Firmy w najbliższych latach będą musiały udźwignąć ten ciężar.