CRN Polska Pod koniec lat 90. płyty główne Abita miały dobrą opinię i cieszyły się powodzeniem w Polsce. Czemu zniknęły z naszego rynku?

Tony Wang: Można wskazać dwie przyczyny. Największym problemem było wprowadzenie w 1999 r. na rynek serii płyt głównych, w których montowano złej jakości – jak się okazało – kondensatory. Wprawdzie wina leżała po stronie dostawcy tych elementów, ale rynek odebrał to inaczej. Płyta nie działała poprawnie, co odbiło się bardzo niekorzystnie na wizerunku firmy. Ten problem mieliśmy nie tylko my i nie tylko w Polsce. Staraliśmy się jak najszybciej go zlikwidować. W USA poszło bardzo sprawnie, dzięki systemowi elektronicznej obsługi procedury serwisowej. W Europie, w tym w Polsce, przebiegło to znacznie wolniej. W Polsce pojawił się z resztą w tym samym momencie inny kłopot. W listopadzie 1999 r. ogłosił upadłość nasz duży dystrybutor – TCH Components. Nie udało nam się na czas dokonać wymiany płyt i odbudować kanału sprzedaży, dlatego przez pewien okres naszych produktów niemal nie było na polskim rynku.

CRN Polska Jak dziś wygląda kanał sprzedaży i oferta Abita?

Tony Wang: Mamy w Polsce trzech dystrybutorów: AB, Californię Computer i Veracomp. To duże i doświadczone firmy, dlatego jestem przekonany, że dzięki nim zrealizujemy nasze plany sprzedaży, czyli przejęcie 10 proc. polskiego rynku płyt głównych przeznaczonych na rynek dystrybucyjny. Oprócz płyt Abit produkuje również karty graficzne z procesorami nVidii. Chcemy, by nasze karty stanowiły 20 proc. rynku w Polsce.

W ofercie Abita są płyty do procesorów Intela i AMD. Dla układów Intela przeznaczone są produkty współpracujące z pamięciami DDR RAM (modele BG7 i BG7E, serie BE7 i IT7-MAX) oraz płyta SI7 z najnowszym zestawem układów SIS R658, pracującym z pamięcią RDRAM 1200 MHz. W płytach głównych współpracujących z procesorami AMD stosujemy chipset VIA KT400 (seria płyt KD7 oraz AT7-MAX2) oraz nVidia nForce2 (seria NF7). Wśród płyt, które pojawią się w naszej ofercie w przyszłości, są zarówno te, przeznaczone do następnej generacji procesorów Pentium 4 (IC7-G i seria płyt IS7), jak i do 64-bitowych układów AMD. Abit produkuje także platformy serwerowe, które stanowią coraz większą część oferty.

W akceleratorach z chipami GeForce4 Titanium używamy samodzielnie opracowanego systemu chłodzenia OTES, w którym strumień powietrza chłodzącego wyrzucany jest na zewnątrz komputera (konstrukcja ta zajmuje dwa sloty). Rozwiązanie bardzo zbliżone do naszego będzie standardowym wyposażeniem wszystkich kart z szybszymi chipami z serii GeForceFX.

CRN Polska W naszym kraju największą popularnością cieszą się produkty najtańsze, a do takich płyty Abita nie należą. Będą więc konkurować z Asusem czy MSI, co nie jest łatwe. W jaki sposób Abit zamierza zrealizować swój plan?

Tony Wang: Zdajemy sobie sprawę, że polski rynek jest bardzo czuły na cenę, ale nie zmienia to naszej polityki sprzedaży. W osiągnięciu zaplanowanego udziału w rynku pomoże nam otworzone w Warszawie (trzecie w Europie) przedstawicielstwo (pozostałe znajdują się w Paryżu i Moskwie). Jego zadaniem jest współpraca z mediami, dystrybutorami i rozbudowywanie sieci dilerskiej. Odwiedzamy naszych dilerów i organizujemy dla nich programy partnerskie oraz konkursy z nagrodami. Naszym największym atutem będzie uruchomienie autoryzowanego serwisu Abita. To jedyna taka inicjatywa w Polsce. Dilerzy będą się kontaktować bezpośrednio z naszym biurem w Warszawie, co uprości i przyspieszy działania serwisowe. Ponadto uruchomiliśmy polskojęzyczny internetowy serwis (www.Abit-poland.com).