Od długiego już czasu w Polsce i na świecie mówi się, że życie aplikacji i usług przenosi się do chmury. Najwięksi gracze na rynku IT od razu przenieśli do niej duże obszary swojego biznesu, wskazując jej zalety: jak łatwość korzystania, zarządzania, dowolnego konfigurowania usług dla swoich klientów czy dostęp z każdego miejsca na ziemi. Warto jednak popatrzeć na chmurę nie jak na coś wirtualnego, ale na sprzęt, który za nią stoi – mówi Wojciech Grin, Product Manager w Arrow.

W ten kontekst wpisuje się HPE Cloud Volumes, czyli pamięć masowa dostępna jako usługa z centrów przetwarzania danych HPE, zbudowana w oparciu o sprawdzone inteligentne technologie HPE Nimble Storage.

„To prawdziwa chmura hybrydowa dla kontenerów i zastosowań wielochmurowych. Dzięki temu mówimy o usłudze klasy korporacyjnej, która idealnie nadaje się na potrzeby uruchamiania aplikacji w środowiskach Amazon Web Services, Microsoft Azure czy Google Cloud Platform. Jest prosta w obsłudze, jako natywna pamięć masowa w chmurze, ale zapewnia niezawodność na poziomie 99,9999” – wylicza Piotr Drąg, Storage Category Manager Nimble Storage Lead w HPE.  

HPE Cloud Volumes zaprojektowano pod kątem łatwego transferu danych, więc można przenosić dane między chmurami publicznymi a chmurami przetwarzania danych bez ograniczeń. Analiza predykcyjna dostępna dzięki HPE InfoSight zapewnia globalną widoczność i badanie danych z wszystkich warstw infrastruktury. Ponadto ta właśnie platforma zwalnia administratorów IT z potrzebny nieustannego monitorowania infrastruktury, gdyby pojawił się problem z pamięcią masową.

Za zakupem takiego rozwiązania przemawia także:

  • Zamiar przeniesienia tradycyjnych baz danych, jak Oracle, Microsoft SQL, MySQL czy Postgres i inne, do chmury.
  • Chęć przeniesienia aplikacji biznesowych do chmury: ERP-a, CRM-a, systemu księgowego czy rozliczeniowego.
  • Testowanie i tworzenie oprogramowania: środowiska do aplikacji niestandardowych, własnych i komercyjnych.
  • Usługa odzyskiwania po awarii w chmurze z dostępem do danych w chmurze.
  • Posiadanie aplikacji, które wymagają trwałych bloków pamięci masowej.

Co sprawia, że HPE Cloud Volumes zasługuje na miano wyjątkowej? Na pewno obsługa największych platform, o których już była mowa. Dodatkowo, wykonywanie natychmiastowych migawek i klonowanie, które działa jakby się używało bezpośredniego dostępu do sprzętu, a nie przez chmurę. Ponadto zapewnienie bezpieczeństwa poprzez 256-bitowe szyfrowanie na poziomie woluminów oraz tak jak na maszynie fizycznej – replikacja danych z centrum przetwarzania danych do chmury. Warto też zwrócić uwagę na koniec powolnych, ręcznych migracji dzięki szybkiemu przejściu na chmurę. Kolejne ważne aspekty takiego rozwiązania to chociażby darmowe wycofanie danych – użytkownicy nie płacą za dostęp do danych. Należy wymienić również szybszy backup, co jest możliwe dzięki bardzo wydajnej deduplikacji u źródła. I wreszcie swobodę wyboru – klienci uruchamiają kopie zapasowe gdziekolwiek przebywają.  

„Istotne dla mnie osobiście jest bezpieczeństwo, które jest równie ważne, o ile nie ważniejsze niż w tradycyjnym modelu używania pamięci masowych. Takie rozwiązanie sprawia, że kopie danych nie są widoczne dla oprogramowania ransomware, które bardzo często powoduje, że brak wykonanej kopii zapasowej potrafi nie tylko narazić na ogromne straty finansowe, ale i spowodować zachwianie stabilnością nawet największego przedsiębiorstwa” – podkreśla Wojciech Grin.

Podstawowym zastosowaniem HPE Cloud Volumes jest replikacja poza własne centrum przetwarzania danych do usługi w chmurze. W ramach tego zastosowania istnieje kilka scenariuszy wykorzystania tej funkcjonalności, jak na ilustracji poniżej.

A jak to działa w praktyce? Bardzo dobrze oddaje to hasło, które warto podrzucić swojemu klientowi: Kopie zapasowe w chmurze proste jak „raz, dwa, trzy”. Przy czym mowa o:

  1. Zalogowaniu się na portal HPE Cloud Volumes.
  2. Ustawieniu repozytorium kopii zapasowych o pojemności, która jest akurat potrzebna (w GB) oraz liczby operacji wejścia/wyjścia na sekundę.
  3. Ustawieniu harmonogramów ochrony kopii danych w ulubionej przez klienta aplikacji do backupu.

Tyle wystarczy, że użytkownik mógł zacząć przenosić dane i na nich działać.

Chmurę HPE spośród innych na rynku wyróżniają m.in.:

  • Usługi chmury publicznej pozwalające na niezależną rozbudowę pojemności i wydajności.
  • Niskie czasy dostępu do danych oraz wydajność „na żądanie”.
  • Środowisko wielochmurowe bez kłopotów związanych z migracją danych.
  • Zarządzanie danymi klasy „enterprise”.
  • Mobilność i ochrona danych.
  • Swoboda wyboru dostawcy chmury publicznej, brak opłat za wycofanie danych z chmury, pełna widoczność.
  • Zarządzanie poprzez portal i API.

„Serdecznie polecam, aby zapoznać się z tym rozwiązaniem, za którym nie stoją jakieś wirtualne systemy, ale stabilny, wydajny i niezawodny sprzęt, który już nie jeden raz sprawdził się jako platforma pamięci masowych” – podsumowuje Wojciech Grin. 

Kontakt dla Partnerów: Wojciech Grin, HPE Product Manager,
Arrow, Wojciech.Grin@arrow.com; tel. 734 218 116