Infrastruktura publiczna jest na etapie bardzo szybkiego rozwoju, nie tylko w krajach wysokorozwiniętych, ale również w Polsce. Oznacza to, że w najbliższym czasie zostanie do niej dołączonych wiele urządzeń, które będą transmitować coraz liczniejsze strumienie danych. Dotyczy to w szczególności infrastruktury miejskiej i komunikacyjnej. W miastach będą instalowane różnego rodzaju czujniki oraz kamery – zarówno związane z zarządzaniem ruchem pojazdów, jak i z bezpieczeństwem (także np. w pojazdach komunikacji miejskiej).
Sytuacja ta powoduje, że osoby odpowiedzialne za zarządzanie sieciami telekomunikacyjnymi w miastach będą musiały sprostać trzem wyzwaniom. Pierwszym jest bardzo duża liczba urządzeń, co rodzi potrzebę korzystania z rozwiązań przystosowanych do koncepcji Internetu rzeczy. Drugie wyzwanie wynika z tego, że sprzęt sieciowy nie będzie już instalowany tylko w klimatyzowanych serwerowniach, ale także na ulicy (pojawią się tam np. przełączniki obsługujące kamery ulicznego monitoringu wizyjnego). Musi zatem spełniać wyśrubowane, przemysłowe normy środowiskowe, m.in. być odporny na wibracje i pracować bez zakłóceń w temperaturze od -40 do +75 stopni Celsjusza. Trzecim wyzwaniem jest fakt, że rozwiązania sieciowe wdrażane w rozległej miejskiej infrastrukturze powinny być przygotowane do pracy w architekturze wielokrotnych ringów światłowodowych, która różni się znacząco od architektury gwiazdy stosowanej zwykle w sieciach w przedsiębiorstwach.

Tomasz Odzioba
Country Manager Poland, Latvia, Lithuania & Ukraine, Allied Telesis

Do osób zarządzających inteligentnymi miastami na świecie coraz częściej dołącza Chief Data Officer, odpowiedzialny za zgromadzone przez miejskie służby cyfrowe dane. Pochodzą one z różnego typu systemów, ale przede wszystkim z różnego typu rozwiązań IoT. Ich skrupulatna analiza ułatwia przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych, walkę z zanieczyszczeniami i korkami, a także usprawnia reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Dlatego w strategię Allied Telesis zostało wpisane tworzenie rozwiązań sieciowych w taki sposób, aby miejscy informatycy mieli gwarantowany wydajny dostęp do danych oraz możliwość łatwego rozbudowywania ich środowisk IT.

 

Gwarantowana transmisja danych

Oferowane przez Allied Telesis rozwiązania do budowy sieci rozległych sprostają wszystkim tym wyzwaniom. Na szczególną uwagę zasługują przełączniki rdzeniowe warstwy trzeciej SwitchBlade x908 Generation 2, których konstrukcja została przygotowania specjalnie z myślą o środowisku Internetu rzeczy. Instalowane są w nich moduły rozszerzeń (XEM), które zapewniają porty sieciowe o prędkości 10, 40 lub 100 Gb/s. Łączna przepustowość rdzenia modeli x908 Gen2 wynosi 2,6 Tb/s, co w połączeniu z bardzo dużymi tablicami przełączania i routingu gwarantuje, że w miejskiej infrastrukturze nie powstaną wąskie gardła.

Przełączniki x908 Gen2 są wyposażone w mechanizm Autonomous Management Framework, który automatyzuje lub maksymalnie upraszcza wykonywanie typowych zadań administracyjnych, takich jak scentralizowane zarządzanie infrastrukturą, tworzenie kopii zapasowych ustawień konfiguracyjnych i uaktualnianie oprogramowania, wdrażanie nowych urządzeń oraz przywracanie ustawień po awarii.

Dla administratorów bardzo ważna jest funkcja Ethernet Protection Switching Ring (EPSRing), gwarantująca wysoką dostępność i wydajność sieci. Dzięki niej urządzenia z rodziny x908 Gen2 mogą być łączone w pierścienie. W przypadku awarii jednego z przełączników wszystkie podłączone do sieci urządzenia wciąż mają dostęp do jej zasobów, a czas rekonfiguracji połączenia po wykryciu problemu nie przekracza 50 ms.

 

Więcej informacji na temat rozwiązań Allied Telesis dla inteligentnych miast można znaleźć na www.alliedtelesis.com/solutions/smart-cities. Autoryzowanymi dystrybutorami producenta w Polsce są: Alstor SDS, Eptimo i Ingram Micro.

Dodatkowe informacje:
Tomasz Odzioba, Country Manager Poland, Latvia, Lithuania & Ukraine, Allied Telesis, tomasz_odzioba@alliedtelesis.com