Od 1 lipca br. weszły w życie duże zmiany w systemie podatkowym, czyli poprawki do Polskiego Ładu.

Na skali obniżono pierwszy próg do 12 proc. (a do tego jest jeszcze 30 tys. zł rocznie dochodu wolnego od podatku). Drugi próg pozostaje na poziomie 32 proc. od 120 tys. zł dochodu.

Dano też przedsiębiorcom możliwość zmiany formy rozliczania się z ryczałtu i podatku liniowego na skalę.

Oszczędność na składce zdrowotnej na liniowym i ryczałcie

Kluczową zmianą dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym i ryczałtem będzie możliwość częściowego odliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

W wypadku liniowców składkę (wynosi 4,9 proc. dochodu) będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć od dochodu do kwoty 8700 zł rocznie (limit ten ma być corocznie waloryzowany).

W efekcie obniży ona podstawę opodatkowania, a więc podatek zmniejszy się o 19 proc. zapłaconej składki.

Maksymalna roczna oszczędność dla przedsiębiorcy na liniowym dzięki odliczeniu składki NFZ w 2022 r. wyniesie 1653 zł (czyli średnio ok. 137 zł miesięcznie).

Rozliczający się ryczałtem obniżą podstawę opodatkowania o kwotę równą połowie zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Ponieważ maksymalna roczna składka NFZ dla rozliczających się ryczałtem w 2022 r. wynosi 12 094 zł, zaoszczędzą oni maksymalnie od 120 do 1028 zł (ok. 10 – 85 zł miesięcznie) – w zależności od wysokości ryczałtu.

Prawo do odliczenia składki na NFZ ze wsteczną mocą od 1 stycznia 2022 r.

Prawo do odliczania składki zdrowotnej wchodzi w życie od 1 lipca br., ale działa z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 r. Dzięki temu rozliczający się liniowo i ryczałtem obniżą podstawę opodatkowania również o składki zapłacone w pierwszej połowie 2022 r.

Aktualnie trudno o jednoznaczną ocenę

Obecnie trudno jest ocenić czy wdrażane zmiany będą miały pozytywny czy negatywny wpływ na finanse przedsiębiorców, bo niezależnie od aktualnych wyborów, prawo pozwala im zmienić model rozliczania na koniec roku podatkowego” – zastrzega Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group, odpowiedzialny za rozwój platformy Banqup w Polsce.

Uważa zresztą, że zmiana zasad rozliczania w trakcie trwania roku podatkowego nie jest dobrym rozwiązaniem.

„Brak stabilności i przewidywalności systemu utrudnia przedsiębiorcom planowanie i efektywne zarządzanie swoimi firmami” – podkreśla.

Kiedy opłaca się ryczałt i skala

W ocenie eksperta, jeśli przedsiębiorca ma niskie koszty uzyskania przychodów i może rozliczać się ryczałtem z niskimi stawkami podatku, to będzie dla niego najkorzystniejszy wybór.

„Z naszych wyliczeń wynika, że w przypadku dochodu wynoszącego do ok. 150 tys. zł rocznie bardziej opłacalne będzie wybranie skali podatkowej, a przy wyższych kwotach – podatku liniowego” – twierdzi Krzysztof Pulkiewicz.

Kiedy można zmienić formę opodatkowania na JDG za 2022 r.

Reforma pozwala rozliczającym się liniowo i ryczałtem przejść na skalę podatkową (zasady ogólne).

Ryczałtowcy będą mogli zdecydować się na to w dwóch terminach. Jeśli zrobią to do 22 sierpnia 2022 r., całe drugie półrocze rozliczą już na zasadach ogólnych. Wtedy poza stawką podatku zmieni się również stawka i sposób wyliczania składki zdrowotnej.

Drugim terminem, w jakim zarówno ryczałtowcy, jak i liniowcy, będą mogli przejść na rozliczenie dochodów uzyskanych w 2022 r. według skali podatkowej, będzie składanie rocznego PIT-a za 2022 rok, a więc do 30 kwietnia 2023 r.

W tej sytuacji całość dochodów uzyskanych w 2022 r. będzie rozliczona na zasadach ogólnych.

Należy pamiętać, że w takiej sytuacji przedsiębiorca straci prawo do odliczenia składki zdrowotnej, zmieni się też jej wysokość do 9 proc. dochodu.

Zmiany będą wymagać dodatkowej pracy

Choć wprowadzane zmiany mogą ostatecznie okazać się dla przedsiębiorców korzystne, to będą wymagały od nich i ich księgowych sporo dodatkowej pracy. Zarówno teraz, przy wyliczaniu comiesięcznych zobowiązań podatkowych według nowych zasad, jak i później, przy rocznym zeznaniu podatkowym” – zauważa ekspert z Banqup.