Aż 95 proc. ankietowanych firm działających w niemal 50 krajach prowadzi obecnie przynajmniej jeden spór podatkowy. Wartość ponad połowy z nich (52 proc.) przekracza 1 mln dol. – według badania EY Tax Risk and Controversy Survey. Jednak przedsiębiorcom będzie jeszcze trudniej. Liczba kontroli w ciągu kolejnych dwóch lat może wzrosnąć o ponad 1/3.

Firmy szykują się do starcia z fiskusem

Dlatego dyrektorzy odpowiedzialni za sprawy podatkowe w 51 proc. firm przygotowują się na intensyfikację działań skarbówki. Już 38 proc. ankietowanych przedsiębiorstw mianowało osobę odpowiadającą za postępowania podatkowe. Aż 80 proc. uważa, że takie działanie przyniosłoby znaczącą wartość organizacji.

Międzynarodowe regulacje przyprawiają o (podatkowy) ból głowy

Największe obawy budzą międzynarodowe reformy podatkowe, w szczególności w obszarze cen transferowych – zdaniem 63 proc. respondentów. Z kolei 55 proc. wskazuje, że rozwiązanie takie jak BEPS 2.0 zwiększy obciążenia podatkowe, a według 45 proc. wpłynie na prawdopodobieństwo przeprowadzenia kontroli. BEPS 2.0 (Base Erosion and Profit Shifting) ma wprowadzić mechanizmy skuteczniejszego egzekwowania danin od ponadnarodowych przedsiębiorstw, co najmniej z efektywną stawką 15 proc.

W rezultacie firmy znacznie większą wagę przykładają do zarządzania działaniami w obszarze podatków na poziomie międzynarodowym. Niemal połowa (44 proc.) centralizuje aspekty związane ze sporami podatkowymi, a jedynie 3 proc. pozostawia większość z nich lokalnym zespołom.

Lepiej już teraz się przygotujcie
Pandemia początkowo zmieniła priorytety organów podatkowych. Wstrzymane działania wracają jednak ze zdwojoną siłą. Temu procesowi sprzyja rosnąca digitalizacja procesów podatkowych. W efekcie organy administracji publicznej nie tylko zbierają od przedsiębiorstw coraz więcej danych, ale również znacznie lepiej je analizują. Przed firmami okres nie tylko wzmożonych, ale również znacznie bardziej celowanych kontroli, na które należy przygotować się z wyprzedzeniem” – ostrzega Michał Goj, partner w EY Polska.


W badaniu EY Tax Risk and Controversy Survey zebrano opinię 2127 liderów odpowiedzialnych za kwestie prawne i podatkowe w organizacjach w 47 krajach i 20 sektorach gospodarki. Badanie zrealizowano w IV kw. 2022 r.