CBA zatrzymało cztery osoby w związku z wystawianiem i przyjmowaniem nierzetelnych faktur. Akcję przeprowadzono w końcu marca br. w woj. śląskim i małopolskim.

Według CBA śledztwo dotyczy „wielu spółek” w latach 2013-2016. Jedną z nich jest spółka z o.o., która w 2015 r. uzyskała prawie 10 mln zł nienależnych zwrotów nadwyżki VAT-u. Przedmiotem fikcyjnego obrotu były głównie tusze i tonery, a także akcesoria i urządzenia do druku 3D. Ponadto w śledztwie pojawia się wątek m.in. wyłudzeń leasingowych oraz z funduszy unijnych. Szkody skarbu państwa – według dotychczasowych ustaleń – wyniosły ok. 16 mln złotych.

Śledztwo nadzoruje katowicka prokuratura okręgowa. Wobec zatrzymanych zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości: 8 tys. zł, 12 tys. zł oraz 15 tys. zł (wobec dwóch osób).

Jak podaje CBA, była to piąta realizacja w tej sprawie, w której w sumie jest już 28 podejrzanych. Mają m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszu intelektualnego, prania pieniędzy i wyłudzenia zwrotu podatku. W tym roku planowane jest skierowanie do sądu aktu oskarżenia.