Funkcjonariusze CBA weszli do Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji. Kontrola dotyczy programu Poland. Business Harbour – podała Interia.pl. Jest związana z aferą wizową. CBA działa na zlecenie komisji śledczej badającej tę sprawę.

Poland. Business Harbour został uruchomiony w 2020 r., by ułatwić relokację przedsiębiorców IT, specjalistów z branży i ich rodzin do Polski z Białorusi. Następnie program poszerzono na inne kraje leżące za naszą wschodnią granicą.

Inicjatywa ma m.in. na celu wzmocnienie polskiego sektora IT, cierpiącego na niedobór fachowców. W ramach Poland. Business Harbour ludzie i firmy z branży, które przenoszą się do Polski z krajów objętych programem, mogą liczyć na ułatwienia wizowe, wsparcie prawne i inną pomoc w rozpoczęciu działalności na naszym rynku.

Według danych z wiosny ub.r. Poland. Business Harbour objął blisko 700 firm i 74 tys. osób (pracowników IT i ich rodziny).

Polska Agencja Handlu i Inwestycji jest operatorem ścieżki biznesowej P.BH. Zapewniła o współpracy z CBA i przekazaniu niezbędnej dokumentacji. Jednodniowa kontrola już została zakończona.

Zasady działania programu określały również KPRM i Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

MSZ: program nie spełnił nadziei

W końcu stycznia br. szef MSZ Radosław Sikorski podjął decyzję o zawieszeniu udziału ministerstwa w programie.

Według resortu „program Poland.Business Harbour nie spełnił pokładanych w nim nadziei”. Twierdzi, iż były zastrzeżenia co do wykorzystania wiz niezgodnie z celami programu. Zawieszenie ma obowiązywać „do czasu przyjęcia rozwiązań gwarantujących właściwą weryfikację firm i cudzoziemców będących jego beneficjentami”.