Tę informację cyberprzestępcy mogą uznać za zachętę do działania. Wyniki ankiety przeprowadzonej wspólnie przez zajmującą bezpieczeństwem usług z chmury organizację Cloud Security Alliance oraz producenta oprogramowania zabezpieczającego środowisko cloud, firmę Skyhigh Networks, pokazały, że blisko jedna czwarta respondentów (24,6 proc.) byłaby skłonna zapłacić cyberprzestępcom okup za niedopuszczenie do wycieku wrażliwych danych. Z badania wynika, że 14 proc. odpowiadających przeznaczyłoby na ten cel nawet ponad 1 mln USD.

Ankieta ujawniła też najważniejsze obawy, jakie podzielają decydenci zastanawiający się nad wdrożeniem cloud computingu w swoich firmach. Na pierwszym miejscu jest brak możliwości wprowadzenia w takim środowisku polityk korporacyjnych (67,8 proc. respondentów). Za nim są brak zaufania do usługodawcy (53,6 proc.), brak szyfrowania (45,8 proc.) i brak ochrony przed wyciekami danych (43,9 proc.)

Co ciekawe, mimo obaw zaufanie do chmury rośnie. Zdaniem większości badanych w ankiecie (64,9 proc.) chmura jest tak samo bezpieczna (a nawet bardziej) jak oprogramowanie uruchamiane lokalnie (on-premise).

Badanie „The Cloud Balancing Act for IT: Between Promise and Peril” objęło ponad 200 członków zarządu i dyrektorów IT z firm na całym świecie.