Alken Asset Management, jeden z największych udziałowców Western Digital, poprosił kompanię o rozważenie ewentualnej rezygnacji z zakupu firmy SanDisk. Uzasadnia to zbyt wysoką ceną, którą WD ma zapłacić za SanDiska .

Umowę przejęcia obie firmy podpisały w październiku ub.r., a  wartość transakcji to 19 mld dol. Według AAM osłabienie na rynku chipów pamięci wpływa ujemnie na wycenę akcji San Diska, co z kolei zaszkodzi WD, jeśli transakcja dojdzie do skutku.

Biorąc pod uwagę rynki kapitałowe i zmieniający się profil produktów SanDisk, cena płacona za tego producenta, jest zbyt wygórowana – powiedział  Vincent Rech, analityk Alken Asset Management.

Akcje WD, które spadały od czasu, gdy producent zapowiedział przejęcie SanDiska, znów zaczęły rosnąć po zgłoszeniu przez AAM wątpliwości co do fuzji. Ceny akcji SanDiska obniżyły się o 16,5 proc. od początku roku, m.in. pod wpływem spadających cen na rynku pamięci flash.

Komisja Europejska, która analizowała przejęcie wspólnie z urzędnikami amerykańskiego urzędu antymonopolowego, ustaliła, że mino znaczącego udziału w rynku połączone firmy będą miały nadal silną konkurencję ze strony takich producentów jak Intel. Toshiba, Micron i Samsung.