Negocjacje w sprawie fuzji pomiędzy Western Digital i Kioxią zostały odwołane – twierdzi japoński serwis Nikkei. Stało się to wkrótce po tym, jak SK Hynix, który ma ok. 15 proc. udziału w Kioxii, sprzeciwił się połączeniu, uzasadniając, że nie leży ono w interesie akcjonariuszy. Dyrektor finansowy koreańskiego producenta DRAM i NAND flash, Kim Woo-hyun, twierdzi przy tym, że nie może ujawnić konkretnych powodów sprzeciwu, ze względu na umowy o poufności z Bain. SK Hynix należy do grupy inwestorów, którzy pod wodzą Bain Capital przejęli większość udziałów w Toshiba Memory, jak wcześniej nazywała się Kioxia. Toshiba zachowała 40 proc.

Rozmowy w sprawie fuzji WD i Kioxii toczą się z przerwami od ponad 2 lat. W tym miesiącu pojawiały się nieoficjalne informacje, że strony są bliskie porozumienia. Pożyczkodawcy Kioxii zobowiązali się do refinansowania pożyczek o wartości 14 mld dol., aby wesprzeć transakcję.

W razie jej powodzenia powstałby największy na świecie producent pamięci NAND flash. Według Statista w II kw. 2023 r. Kioxia miała 19,6 proc. udziału w globalnym rynku (nr 2), a WD 14,7 proc. (nr 4). Rozdzielał ich SK Hynix (17,8 proc.). Zdecydowanym liderem jest Samsung (33,1 proc.).

Z przecieków dotyczących negocjacji wynikało, że nieco ponad 50 proc. udziału w nowej wspólnej spółce mieliby objąć obecni akcjonariusze Western Digital, a pozostałą część akcjonariusze Kioxii. Póki co nie można wykluczyć, że za jakiś czas strony wrócą do rozmów.

WD i Kioxia mają nadal spółkę joint venture, zajmującą się rozwojem pamięci flash w Yokkaichi, największej fabryce półprzewodników w Japonii.