Western Digital podzieli się na dwa odrębne podmioty. Jeden zajmie się HDD, a drugi pamięciami flash i SSD. Producent twierdzi, że rozdzielenie tych dwóch obszarów pomoże każdej z nowych spółek w innowacjach i rozwoju, a dzięki strategicznej koncentracji na swoich branżach staną się ich liderami. Separacja jest planowana na II poł. 2024 r.

Każda firma ma solidną pozycję, aby samodzielnie odnieść sukces” – przekonuje dyrektor generalny Western Digital, David Goeckeler.

Wcześniej WD utworzyło oddzielne jednostki biznesowe, zajmujące się produktami flash i HDD, rozdzielając zdolności operacyjne w ciągu ostatnich kilku lat.

Decyzję ogłoszono po nieudanych rozmowach w sprawie fuzji z Kioxią, jednak nie jest to zaskakujący ruch. Oddzielenie biznesu SSD i HDD było od ub. roku przedmiotem analizy opcji strategicznych w Western Digital.

Na analizę alternatyw dotyczących biznesu flash naciskał jeden z inwestorów WD, Elliott Investment Management. Teraz ogłosił poparcie dla podziału.

Dział dysków twardych Western Digital jest obecnie drugim co do wielkości na świecie z 39-procentowym udziałem w rynku. Jednak ostatnio, w I kw. finansowym 2024, zakończonym 29 września br., przychody WD z działalności związanej z HDD mocno spadły rok do roku, do 1,19 mld dol. z 2,01 mld dol., znacznie zmniejszyły się dostawy do chmurowych centrów danych. Marża brutto spółki w biznesie HDD wyniosła 22,9 proc. wobec 28,5 proc. przed rokiem.

Z kolei przychody WD z pamięci flash spadły w I kw. 2024 do 1,56 mld dol. z 1,72 mld dol. Marża brutto była ujemna (-10,3 proc.), podczas gdy rok temu było 24,5 proc. na plusie. Firma rozwinęła segment flash przejmując SanDiska w 2016 r.

W obu segmentach, HDD i flash, wypracowano wyższą marżę w ujęciu sekwencyjnym (wobec IV kw. 2023).

Cała firma w I kw. 2024 odnotowała łączne przychody w wysokości 2,75 mld dol., co oznacza spadek o 26 procent r/r (z 3,74 mld dol.). WD miało ujemny wynik zysku na akcję (1,76 dol. non-GAAP), który zawiera 225 mln dol. opłat związanych z niepełnym wykorzystaniem pamięci flash i dysków twardych.

W II kw. 2024 spodziewane jest 2,85 – 3,05 mld dol. przychodów.