Już za 3 lata aż 80 proc. produktów i usług technologicznych będzie tworzona przez specjalistów spoza IT – uważa Gartner.

IT wkracza do wszystkich zakamarków biznesu

Trend ten jest wzmacniany przez nową kategorię nabywców spoza tradycyjnych jednostek informatycznych, którzy zajmują rosnący udział w całym rynku. Już teraz łączne wydatki na IT generowane przez biznes stanowią średnio do 36 proc. całkowitego budżetu IT.

„Biznes cyfrowy jest traktowany przez szefów firm jako sport zespołowy i nie jest już wyłączną domeną działu IT” – zauważa Rajesh Kandaswamy, wiceprezes ds. badań w Gartnerze.

Co ułatwi zadanie ludziom spoza IT

„Wzrost cyfrowych danych, narzędzi programistycznych low-code i rozwoju wspomaganego sztuczną inteligencją należą do wielu czynników, które umożliwiają demokratyzację rozwoju technologii poza specjalistami IT” – dodaje ekspert.

Oferta tradycyjnych dostawców nie zawsze pasuje klientom
Wkroczenie IT we wszystkie obszary biznesu oraz aktywności konsumentów tworzy popyt na produkty i usługi poza działami informatycznymi. Potrzeby tych nabywców nie zawsze pasują do propozycji tradycyjnych dostawców.

Covid-19 zmienił potrzeby. Powoduje rozwój nowych produktów i usług

Zmiany zostały spotęgowane przez koronakryzys, który rozszerzył sposoby zastosowania technologii. Ponadto szybki rozwój usług w chmurze, cyfrowych inicjatyw biznesowych i usług zdalnych otworzył drzwi dla nowych możliwości integracji i optymalizacji.

Gartner przewiduje, że w 2023 r. przychody w wysokości 30 mld dol. będą generowane przez produkty i usługi, które nie istniały przed pandemią.

Dostawcy spoza IT będą konkurencją dla tradycyjnych producentów

Przewiduje się, że ponad jedna trzecia dostawców technologii będzie konkurować z dostawcami spoza IT w 2024 r.

Polem starcia są już takie branże jak usługi finansowe i retail, które coraz częściej tworzą rozwiązania informatyczne, ponieważ podmioty z tych sektorów rozszerzają transformacją cyfrową.

Co istotne, Covid-19 zmniejszył barierę dla osób spoza działu IT w tworzeniu rozwiązań opartych na technologii, pozwalając wykazać się każdemu, kto był w stanie zaspokoić większe niż wcześniej i niekiedy niespodziewane potrzeby wywołane pandemią.

Wśród specjalistów nie związanych z działem IT w przedsiębiorstwach, a zaangażowanych w tworzenie rozwiązań informatycznych wymieniono osoby programujące, które nie zajmują się tym profesjonalnie, oraz data scientist. Dochodzą do tego systemy sztucznej inteligencji generujące oprogramowanie.

Gartner spodziewa się, że w najbliższych 12 miesiącach będzie znacznie więcej zapowiedzi rozwiązań IT ze strony podmiotów spoza branży technologicznej.