Według ankiety przeprowadzonej wśród uczestników ostatniej konferencji Black Hat, poświęconej bezpieczeństwu IT – 250 przedstawicieli przedsiębiorstw, zatrudniających ponad 1 tys. pracowników (60 proc. respondentów) sygnalizuje narastający problem braku fachowców. Otóż 74 proc. uważa, że w ich zespole jest za mało ludzi, by podjąć równą walkę z cyberprzestępcami. W 2015 r. tego zdania było 64 proc. pytanych. 

Brak wykwalifikowanych pracowników jest zdaniem respondentów główną przyczyną (37 proc. odpowiedzi), dla której aktualizowane strategie ochrony IT wciąż zawodzą – po prostu nie ma komu ich realizować. 

Z powody niedoborów kadrowych firmy mają czarną wizję przyszłości związaną bezpieczeństwem IT –  72 proc. ankietowanych spodziewa się co najmniej jednego poważnego problemu w swojej sieci w najbliższych 12 miesiącach. Z drugiej strony ilość i zróżnicowanie cyberataków są już tak duże, że nawet pracownik od ochrony infrastruktury stopniowo przestaje się czuć ekspertem. Do braku odpowiedniego przeszkolenia przyznaje się 67 proc. badanych (wzrost z 64 proc. w 2015 r.) osób, a 10 proc. przyznaje, że nie jest przygotowania do walki z nowoczesnymi zagrożeniami.

Według ubiegłorocznego badania ISC2 Global Information SecurityWorkforce Study, w którym pytano blisko 14 tys. ekspertów bezpieczeństwa sieci w firmach różnej wielkości, największe braki fachowców są sektorach opieki medycznej i edukacji (76 proc. wskazań), a najmniejsze w branży IT, choć również tutaj zapotrzebowanie na fachowców jest spore (55 proc.). 

Twórcy raportu zauważają, że przed nadejściem wyczekiwanego wsparcia część ankietowanych ekspertów 'z pierwszej linii frontu’ zdąży już awansować. W ten sposób różnica między potrzebami ochrony IT, a dostępnymi zasobami dodatkowo się powiększy. Wedle przewidywań liczba menedżerów tego sektora w ciągu najbliższych 3 lat wzrośnie z 18 proc. do 27 proc., a w 2019 r. na całym świecie będzie brakować już 1,5 mln ekspertów bezpieczeństwa IT.

W Polsce nie widać tak dużego popytu na specjalistów od bezpieczeństwa. W maju 2016 r. w serwisie pracuj.pl było 6227 ogłoszeń o pracę kierowanych do informatyków – o 28 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Wśród najbardziej poszukiwanych byli programiści, administratorzy, testerzy i analitycy. Dla fachowców od cyberochrony obecnie jest ok. 50 ofert. 

– Nasze doświadczenia potwierdzają powiększającą się dysproporcję między rosnącymi wymogami bezpieczeństwa, a względnie stałą liczbą specjalistów, którzy muszą za nimi nadążać – komentuje Krystian Smętek, inżynier systemowy rozwiązań StorageCraft ShadowProtect SPX do backupu i szybkiego przywracania danych.