Ponad 91 proc. decydentów IT uważa najnowsze technologie za zagrożenie albo przyznaje, że z ich winy miało już do czynienia z naruszeniem bezpieczeństwa. Zdaniem 64 proc. obawy związane z cyberbezpieczeństwem zniechęcającą firmy do inwestowania w innowacyjne technologie – według badania HPE Aruba Networking.

Z drugiej strony, liderzy IT przyznają, że mimo sporych obaw potrzebują najnowszych rozwiązań, takich jak generatywna sztuczna inteligencja, aby przyspieszyć transformację biznesu. Aż 89 proc. respondentów stwierdza, że sukces ich organizacji zależy od tego, czy przejdą transformację cyfrową kluczowych obszarów w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Jakie innowacje chcą wdrożyć szefowie IT

Z badania wynika, że 95 proc. liderów IT uznaje cyfryzację za klucz do uzyskania nowych strumieni przychodów w ciągu najbliższego roku. Organizacje już teraz przeprowadzają digitalizację lub planują wprowadzić rozwiązania do jej przeprowadzenia, takie jak: sieci 5G (91 proc.), sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe (89 proc.) oraz Internet rzeczy i inteligentne czujniki (88 proc).

Mimo tego, tylko 45 proc. liderów IT uważa swoje organizacje za innowacyjne. Co niepokojące, jeszcze mniej uważa, że są one bezpieczne (44 proc.).

Zespoły IT z trudem dają radę

Wyniki badania wskazują na rosnący rozdźwięk między wymaganiami technologicznymi a zdolnością zespołów IT do zarządzania stosowanymi rozwiązaniami: 66 proc. liderów IT ma obawy, czy ich organizacja jest w stanie nadążyć za najnowszymi wymaganiami technologicznymi i cyfrowymi, a 55 proc. twierdzi, że ich zespoły IT już są przeciążone.

Coraz większe wykorzystanie technologii w połączeniu z niewystarczającymi zasobami, a także praca zdalna, chmura hybrydowa i rozproszone centra danych powodują, że organizacje stają się bardziej narażone na ryzyko.

Tylko 47 proc. liderów IT uważa, że ich obecne rozwiązania sieciowe są w stanie zapewnić cyberbezpieczeństwo, a jeszcze mniej dostrzega ich rolę we wspieraniu nowych technologii (37 proc.).

Szefowie dostrzegają jednak związek między rozwiązaniami sieciowymi a bezpieczeństwem i innowacyjnością.

Otóż 64 proc. liderów IT uważa, że rozwiązania sieciowe mogą zwiększyć cyberbezpieczeństwo, a 61 proc. – innowacyjność.

Jak się zabezpieczają

Z badania wynika, że organizacje zaczynają wprowadzać rozwiązania bezpieczeństwa oparte na sieci, takie jak Security Service Edge (SSE) i inne podobne zabezpieczenia typu edge-to-cloud (89 proc. respondentów), kontrolę dostępu do sieci opartą na zasadach (policy-based – 88 proc.) czy zabezpieczenia Secure Access Service Edge (SASE – 87 proc.).

Wraz z technologiami muszą ewoluować również środki zabezpieczające” – twierdzi Scott Calzia, wiceprezes ds. marketingu w HPE Aruba Networking. – „Sieciowe rozwiązania oparte na AI są w stanie pomóc zespołom IT i zwiększyć ich wydajność.

Liderzy IT muszą znaleźć bezpieczny i efektywny sposób na rozwiązanie problemów związanych z ryzykiem” – radzi wiceprees.

Według niego wymaga to ujednoliconego podejścia SASE (SSE + SD-WAN), aby połączyć odmienne technologie sieciowe i zapewnić sieć, która będzie zdolna do wspierania innowacji. Uważa też, że upowszechnienie pracy hybrydowej wymaga solidnych podstaw bezpieczeństwo sieci.

Stosowanie zasad Zero Trust to dobry punkt wyjścia, by następnie przeprowadzić inwestycje w SASE, SSE i NAC” – przekonuje Calzia.

——

W badaniu wzięło udział 2100 liderów IT z 21 krajów.