Turecka firma Param kupuje Twisto, fintech specjalizujący się w rozwiązaniach do odroczonych płatności. Cena nie została ujawniona.

Czeska firma zaczynała w 2013 r. w Pradze, a w Polsce działa od 2018 r. Przeprowadziła ponad 33 mln transakcji o wartości 845 mln euro. Zespoły w Warszawie i Pradze liczą ponad 150 osób. Wśród klientów jest m.in. Allegro.

Nowy właściciel zapowiada rozbudowę portfolio usług. Dla Param Czechy i Polska mają być początkiem ekspansji w Europie. Ostatnio Twisto (od 2020 r.) kontrolował australijski koncern Zip.

Prognozy wskazują, że biznes IT w branży finansowej i sektor fintech znacznie wzrosną w najbliższych latach. Raport Boston Consulting Group i QED Investors przewiduje, że do 2030 r. przychody z technologii finansowych zwiększą się sześciokrotnie z 245 mld dol. do 1,5 bln dol. Sektor fintech, który obecnie posiada 2 proc. udziału w globalnych przychodach z usług finansowych o wartości 12,5 bln dol., wzrośnie do 7 proc., przy czym fintechy bankowe będą stanowić prawie 25 proc. wszystkich wycen bankowych na świecie do 2030 r.

Nową erą wzrostu w tym biznesie ma być obsługa firm ((B2B2X i B2B). Oczekuje się, że rynek fintech B2B (obejmujący małe przedsiębiorstwa) będzie rósł w tempie aż 32 proc. co roku, osiągając 285 mld dol. rocznych przychodów dzięki dostarczaniu rozwiązań małym firmom, które są głodne kredytu, a są źle obsługiwane – prognozuje BCG.