Jak podaje tajwański serwis Digitimes Asia, kilka źródeł z Polski stwierdziło, że możliwe jest powstanie zakładu TSMC w Polsce, wskazując, iż plan ten zostanie opracowany w ciągu 5 lat.

TSMC jest największym na świecie niezależnym producentem czipów (foundry). Niedawno zapowiedział budowę fabryki w Dreźnie. W czerwcu br. Intel ogłosił budowę Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini niedaleko Wrocławia, który będzie kooperować z fabryką w Magdeburgu.

Liczymy, że ta inwestycja zachęci także tajwańskie firmy do lokowania swoich inwestycji w Polsce. Mam nadzieję, że już wkrótce powstanie w naszym regionie nowy europejski hub mikroelektroniki” – mówił minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, na targach branży półprzewodnikowej Semicon Taiwan 2023. Polska w tym roku debiutowała na tym wydarzeniu.

W trójkącie Drezno-Praga-Wrocław wyłoni się potencjalny nowy europejski hub półprzewodników – uważa wiceminister Grzegorz Piechowiak.

Polska nie ogranicza się wyłącznie do zabiegania o tajwańskie inwestycje, lecz posiada także dojrzałe i innowacyjne przedsiębiorstwa, gotowe rozwijać wspólne projekty z tajwańskimi partnerami” – zachęcał wiceminister. Od września 2022 r. funkcjonuje polsko-tajwańska grupa robocza ds. półprzewodników.

Zbigniew Bednarski, dyrektor biura koordynacji oddziałów Agencji Rozwoju Przemysłu, według Digitimes wskazał podczas seminarium na Tajwanie, iż drugi, obok Miękini, strategiczny park przemysłowy pod Stalową Wolą skupi się na e-mobility. Miał również poinformować, iż w przypadku dotacji na półprzewodniki rząd pokryje lukę kosztową, a w oparciu o European Chips Act Polska przyjmie regulacje przyspieszające inwestycje.

Polska numerem 1 w europejskiej strategii tajwańskiego koncernu

Jak podaje Digitimes, firma USI (Universal Scientific Industrial), postrzega Polskę jako pierwszy krok w realizacji swojej strategii dla regionu EMEA. Wskazuje na duże wsparcie polskiego rządu. USI jest dostawcą usług w zakresie projektowania i produkcji elektroniki oraz spółką zależną tajwańskiego holdingu ASE (Advanced Semiconductor Engineering), który na świecie zatrudnia 95 tys. osób.

USI ma zakład w Polsce, w podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Wrocław-Kobierzyce. Firma planuje podwoić tam produkcję, korzystając z kontaktów z polskimi dostawcami elektroniki samochodowej.

Polski zakład USI uzyskał 4,5 mln zł grantu ze środków unijnych, w ramach wartego 11,25 mln zł projektu „Nowa jakość usług produkcji kontraktowej elektroniki dla branży automotive poprzez opracowanie i demonstrację wysoce efektywnej jakościowo i kosztowo technologii montażu powierzchniowego płytek PCBA”.

Niedawno pojawiła się informacja o rozmowach w sprawie budowy fabryki czipów koło Gdańska. Według nieoficjalnych doniesień jako potencjalny inwestor w grę wchodzi koncern z Korei, Japonii lub Tajwanu.