Zainwestujemy dodatkowe 10 mln dol. na rzecz nowych partnerstw z organizacjami społeczeństwa cywilnego – tak, aby wspierać sprawdzanie faktów” – zapowiedział Sundar Pichai, szef Google’a i holdingu Alphabet, podczas wizyty w Polsce 29 marca br. Spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim.

Google zapowiedział, że nawiąże nowe partnerstwa z ośrodkami analitycznymi i organizacjami obywatelskimi, aby wesprzeć badania nad dezinformacją i rozpowszechnianiem błędnych informacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Przekaże fundusze na wsparcie organizacji zajmujących się fact-checkingiem i organizacji pozarządowych.

Jigsaw, jednostka Google zajmująca się tworzeniem technologii przeciwdziałających zagrożeniom w sieci, będzie współpracować z lokalnymi grupami ekspertów i naukowców w celu opracowania nowych metod przeciwdziałania dezinformacji, jak i pomagania ludziom w łatwiejszym jej rozpoznawaniu.

Ponadto Google wprowadzi nowe usługi i funkcje, które ułatwiają dostęp do zaufanych informacji, w tym panele wiedzy w językach lokalnych oraz etykiety z informacjami o wydawcach publikujących treści na YouTube

„Nasza jednostka, która zwalcza zagrożenia online, będzie również tworzyła nowe możliwości techniczne walki z dezinformacją i będzie uczyła jak rozpoznać dezinformacje” – poinformował CEO.

Na początku marca br. zespół Google’a, Threat Analysis Group (TAG) wykrył, że hakerzy powiązani z Białorusią próbowali wykraść dane logowania do polskich kont wojskowych.

Sundar Pichai poinformował również, że 200 kanałów i ponad 2 tys. filmów złamało politykę Google’a. Zablokowano również finansowane przez Rosję kanały.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Youtube wstrzymał emisję państwowych kanałów Russia Today i Sputnik oraz monetyzację usług YouTube rosyjskim użytkownikom. Google zawiesił sprzedaż reklam w Rosji, możliwość zakupu nowych subskrypcji chmurowych, płatności w usłudze Google Pay, możliwość zakupu aplikacji w Play Store (co zresztą wiąże się z odłączeniem Rosji od bankowego systemu Swift).

W marcu br. Google zapowiedział wartą ok. 2,7 mld zł inwestycję w biurowiec w Warszawie i rozbudowę powierzchni, w której firma ulokowała centrum rozwoju technologii chmurowych.

Google zatrudnia obecnie w Polsce ponad 1 tys. osób. Warszawskie centrum inżynieryjne jest największym ośrodkiem rozwoju technologii chmurowych koncernu w Europie.

Podczas wizyty w Polsce Sundar Pichai zapowiedział również przekazanie ok. 40 mln zł lokalnym organizacjom, pomagającym ukraińskim uchodźcom przybywającym do Polski.