Mimo spadku sprzedaży komputerów w ostatnich latach i głosów o erze "Post-PC", sprzęt komputerowy ma w przedsiębiorstwach mocną pozycję i nic nie wskazuje na to, że w najbliższych latach to się zmieni – wynika z badania Spiceworks. Otóż najważniejszym urządzeniem używanym przez pracowników na rynkach rozwiniętych – w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii  – jest desktop. Jako sprzęt numer 1 w pracy wskazało go 60 proc. pytanych. Dla 27 proc. najważniejszy jest laptop, a potem… długo długo nic.

Smartfona za swoje główne urządzenie uważa 2 proc. pracowników, a tablet – 3 proc. Reszta wybrała m.in. terminale thin client i 2 w 1. Czyli mimo ery "mobilnej firmy", sprzęt mobilny w przedsiębiorstwach czy jednostkach publicznych wciąż jest tylko uzupełnieniem urządzeń komputerowych. Bez nich zdecydowana większość organizacji nie jest w stanie funkcjonować.

Potwierdza to badanie dotyczące planowanych zakupów. Otóż osłabnie zapewne dominacja desktopów, bo w ciągu najbliższego roku 24 proc. organizacji zamierza zwiększyć inwestycje w komputery stacjonarne, a 53 proc. pozostawi je bez zmian. W przypadku laptopów jest to odpowiednio 43 proc. i 45 proc.

Wskaźniki dla urządzeń mobilnych są niższe. Co ciekawe, firmy preferują zakupy tabletów – 25 proc. planuje wzrost inwestycji w ten sprzęt w ciągu roku, a 38 proc. pozostawi je bez zmian. W przypadku smartfonów odsetek wynosi odpowiednio 16 proc. i 47 proc.

Warto jednak zauważyć, że ok. 35 proc. pytanych przedsiębiorstw w ogóle nie planuje zakupu urządzeń mobilnych w najbliższym roku. Natomiast dla komputerów stacjonarnych i przenośnych odsetek takich odpowiedzi wyniósł tylko 6 proc.

Badani wyjaśniają, że urządzenia mobilne są dobre do przeglądania Internetu i dokumentów, ale niekoniecznie sprawdzają się przy innych czynnościach w pracy, jak tworzenie, edytowanie i gromadzenie dokumentów oraz wpisywanie informacji online. Więc dopóki urządzenia mobilne nie potrafią tego co PC, pozostaną dodatkiem do sprzętu komputerowego w organizacjach.

Zdaniem większości specjalistów w ogóle nie doczekamy się takiej zmiany. Fachowcy IT z firm z USA, Kanady i Wielkiej Brytanii pytani, kiedy większość pracowników w organizacjach będzie używać urządzenia mobilnego jako podstawowego sprzętu, w 53 proc. odpowiedziała: "nigdy".

W ocenie 12 proc. nastaną takie czasy, ale trzeba na nie jeszcze poczekać 5 lat lub więcej, 8 proc. daje na to 3-5 lat, a 4 proc. – 2-3 lata. Tylko niewielka grupa jest zdania, że organizacje staną się w pełni mobilne przed upływem najbliższych 2 lat.