HP zmaga się ze słabą koniunkturą na rynku PC. W swoim II kw. finansowym 2023, zakończonym 30 kwietnia br., producent miał 12,9 mld dol. przychodów. Oznacza to, że sprzedaż firmy w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. stopniała o 3,6 mld dol. (-21,7 proc. r/r). Analitycy liczyli średnio na nieco więcej (ponad 13 mld dol.).

Przy czym obroty w biznesie PC skurczyły się o 29 proc. r/r, do 8,2 mld dol., głównie z powodu załamania w segmencie konsumenckim (-39 proc.). Słabo, ale nie aż tak źle było w przypadku sprzedaży biznesowej (-24 proc.).

Znacznie lepiej HP poradziło sobie w segmencie druku, gdzie spadek przychodów w II kw. był 5-procentowy (4,7 mld dol.). Przy czym przychody z druku komercyjnego poprawiły się o 3 proc., a na konsumenckim spadły o 11 proc.

Natomiast sprzedaż materiałów eksploatacyjnych zmniejszyła się kolejny kwartał z rzędu (r/r), tym razem o 4 proc.

Zysk na plusie

Mimo blisko 22-procentowego zjazdu na obrotach koncern wyciągnął zysk nawet wyższy niż przed rokiem (1.07 mld dol. wobec 0,95 mld dol.). Według CEO Enrique Loresa „zdyscyplinowana realizacja i silne innowacje w trudnym środowisku makroekonomicznym” zapewniły solidne jak na ten niełatwy kwartał profity.

To nie jedyna dobra wiadomość. Kolejna jest taka, że producent znacznie zmniejszył zapasy w kanale sprzedaży, ponieważ popyt użytkowników końcowych był większy niż dostawy – według zapewnień CEO.

HP pracuje nad nowymi architekturami komputerów

To co nas naprawdę ekscytuje, to znacznie większa szansa, którą widzimy, aby na nowo zdefiniować, czym są komputery i co mogą zrobić” – mówi CEO Enrique Lores – „Współpracujemy z kluczowymi partnerami w zakresie oprogramowania i układów scalonych, aby tworzyć nowe architektury PC” — oznajmił szef firmy.

Uważamy, że będzie to znaczący czynnik napędzający odświeżenie komputerów w nadchodzących latach” – przewiduje CEO.

Zapowiada kontynuację ekspansji HP w kluczowych obszarach wzrostu, w tym pracy hybrydowej i sztucznej inteligencji.

AI w PC

Enrique Lores uważa, że w wielu przypadkach użytkownicy będą chcieli korzystać z rozwiązań sztucznej inteligencji lokalnie, a nie w chmurze, ze względu na opóźnienia i prywatność.

„Aby to zrobić, potrzebujemy nowej architektury komputerów, które będą w stanie nadal obsługiwać te same procesy, co dzisiaj, ale także wykonywać i przetwarzać szybkie aplikacje AI” – wyjaśnia. Te nowe architektury są tym, nad czym HP pracuje z dostawcami oprogramowania i czipów.

Ze względu na wartość, jaką te aplikacje AI będą miały dla klientów, firma widzi ogromną szansę na odświeżenie bazy PC. Spodziewa się, że rynek komputerów zacznie rosnąć w 2024 i 2025 roku.

Druk idzie w kierunku decentralizacji

W hybrydowym środowisku pracy firmy będą przechodzić od dużych scentralizowanych kopiarek i drukarek do środowisk zdecentralizowanych – uważa CEO. HP stawia też na rozwój subskrypcyjnych usług kontraktowych.