W I kw. 2023 r. przychody na rynku półprzewodników spadły piąty kwartał z rzędu, tym razem o 9 proc. kw/kw (wobec IV kw. 2022 r.), do 120,5 mld dol. – według Omdia. To najdłuższy odnotowany okres spadku, odkąd ta firma zaczęła śledzić rynek w 2002 r.

Warto jednak pamiętać, że nie widziany dotąd zjazd następuje po gwałtownym wzroście, gdy rynek osiągał rekordowe obroty w każdym kwartale między IV kw. 2020 r. a IV kw. 2022 r. w następstwie popytu spowodowanego pandemią.

Rynek pamięci zubożał o 24 mld dol.

Rynek pamięci i MPU (Motion Processing Unit) to główne obszary rynku półprzewodników, które przyczyniają się do spadku.

Rynek MPU w I kw. 2023 r. był warty 13,1 mld dol., czyli skurczył się do 65 proc. swojej wielkości z I kw. 2022 r. W porównaniu r/r z bilansu przychodów wyparowało 7 mld dol.

Jeszcze gorzej radził sobie rynek pamięci, na którym w I kw. 2023 r. sprzedaż wyniosła 19,3 mld dol., co stanowi zaledwie 44 proc. z I kw. 2022 r. Obroty producentów stopniały aż o 24 mld dol.

W sumie rynki MPU i pamięci spadły o 19 proc. w I kw. 2023 r., ściągając w dół bilans całego rynku półprzewodników o 9 proc.

Rynek półprzewodników jest nękany brakiem popytu, który utrzymuje się od wielu kwartałów i skutkuje spadkiem cen wielu komponentów” – komentuje Cliff Leimbach, starszy analityk Omdia.

Jak jednak zauważa, widać silny popyt dzięki generatywnej sztucznej inteligencji. Nvidia odnotowała spory wzrost przychodów, będąc liderem w tej dziedzinie, podczas gdy inni producenci nie wykorzystali jeszcze w podobny sposób tego potencjału.

Duże przetasowania w czołówce

Dołek w segmencie pamięci w ciągu ostatnich trzech kwartałów zmienił rankingi udziału w całym rynku półprzewodników. Rok temu trzema z pięciu największych marek pod względem przychodów była wielka trójka dostawców DRAM: Samsung, SK Hynix i Micron. Spośród nich w pierwszej dziesiątce pozostał tylko Samsung. Ostatni raz SK Hynix i Micron nie zmieścili się w Top 10 w 2008 r., co pokazuje problemy, z jakimi borykają się firmy skoncentrowane na pamięciach.

Dla odmiany Nvidia przekroczyła szacunki dotyczące siły generatywnych czipów AI ze względu na duży popyt.

Infineon awansował w tym roku do pierwszej dziesiątki po wzroście o 11 proc. dzięki mocnej pozycji w sektorze motoryzacyjnym.