W III kw. br. Samsung zwiększył sprzedaż o 8 proc., do 59,4 mld dol., a zysk netto o 49 proc., do ok. 8,3 mld dol. Zysk operacyjny wzrósł o 59 proc., do ok. 11 mld dol., tak jak przewidywano.

Za poprawą wyniku stoi większa sprzedaż smartfonów, która wzrosła o 52 proc. w III kw. br., jak również elektroniki użytkowej. Firma wskazuje ponadto „efektywne zarządzanie kosztami”.

Dział pamięci odnotował spore dochody, ponieważ popyt na produkty mobilne i PC doprowadził do wyższych niż oczekiwano dostaw, co zrekompensowało niższe ceny pamięci.

Mniej pamięci, większa konkurencja w smartfonach

Na IV kw. br. Samsung ma jednak ostrożne prognozy – spodziewa się spadku zysku, z uwagi na mniejszy popyt na pamięci ze strony producentów serwerów. Nasila się również konkurencja na rynku smartfonów, jak i elektroniki użytkowej.

Co czeka rynek w kolejnych kwartałach

Producent oczekuje, że w IV kw. 2020 r. popyt na urządzenia mobilne wzrośnie wraz z wprowadzeniem nowych smartfonów, podczas gdy na serwery pozostanie słaby. W przypadku komputerów zapotrzebowanie na laptopy z niskiej i średniej półki prawdopodobnie utrzyma się na stałym poziomie – zakłada koncern.

W przypadku dysków SSD do serwerów popyt prawdopodobnie pozostanie słaby, a ceny spadną, ponieważ klienci będą nadal dostosowywać swoje zapasy do zapotrzebowania, nie mając większej ochoty na wzrost inwestycji. Można liczyć jednak, że zakupy klienckich SSD pozostaną duże, z uwagi na wspomniane zapotrzebowanie na laptopy.

W 2021 r. Covid-19 nadal będzie rozgrywał na rynku

Samsung przewiduje, że w 2021 r. problemy geopolityczne, jak i możliwość przedłużającego się wpływu Covid-19, pozostaną. Oczekuje się, że popyt na urządzenia mobilne będzie solidnie rósł w pierwszej połowie roku, ponieważ technologia 5G znajdzie zastosowanie także w modelach z dolnej i średniej półki. W przypadku serwerów jest wysoce prawdopodobne, że popyt zwiększy się w pierwszej połowie roku, w miarę normalizacji poziomu zapasów i zwiększenia inwestycji klientów – uważa koreańska firma.