Samsung oczekuje za I kw. 2021 r. wzrostu zysku operacyjnego o 44 proc. wobec analogicznego okresu ub.r., do ok. 8,2 mld dol. Zysk jest największy od 3 lat za okres styczeń – marzec. To efekt większej sprzedaży smartfonów, telewizorów i sprzętu AGD.

Obroty według wstępnych danych zwiększyły się o 17,5 proc., do ok. 57,3 mld dol. Pełne dane będą znane w końcu kwietnia.

W ocenie analityków Samsung skorzystał na wcześniejszym niż zwykle wprowadzeniu na rynek i obniżeniu cen flagowych smartfonów nowej generacji, które weszły na rynek w I kw.

Kosztowny mróz

Przypuszcza się natomiast, że rentowność pociągnęły w dół wyniki biznesu półprzewodników (analitycy szacują, że jego zysk spadł o ok. jedną piątą), co ma związek z wstrzymaniem produkcji w lutym br. w jednym z kluczowych zakładów koncernu w Teksasie wskutek ostrej zimy. Straty z powodu przestoju analitycy szacują na ok. 265 – 350 mln dol.

Tym niemniej to przejściowe problemy, natomiast na początku roku koncern przewidywał wzrost zapotrzebowania na czipy serwerowe oraz do PC w 2021 r.