Wysoki popyt na rynku wideokonferencji utrzyma się jeszcze długo, ponieważ zmiana w kierunku zdalnej pracy i komunikacji jest trwała – wynika z prognozy MarketsandMarkets.

Przewiduje się, że przychody na światowym rynku wideokonferencji (sprzęt, rozwiązania i usługi) zwiększą się ponad dwukrotnie w ciągu 5 lat – z 9,2 mld dol. w 2021 r. do 22,5 mld dol. do 2026 r. Taka poprawa przekłada się na średnią roczną stopę wzrostu na poziomie 19,7 proc.

Popularne konferencje w chmurze

Coraz większe zapotrzebowanie na wirtualne sale konferencyjne podbija wydatki firm. Oczekuje się, że segment wdrożeń rozwiązań chmurowych – opartych na IaaS i SaaS – będzie rósł w najszybciej do 2026 r.

Rozwiązania wideo oparte na SaaS cechuje prostota i łatwość wdrożenia. Z kolei IaaS daje organizacji kontrolę nad prywatnością danych i zarządzaniem skalowalnością, udostępniając dane lokalne w chmurze. Aplikacje do wideokonferencji, które są przeznaczone do samodzielnego hostowania na platformach IaaS, są określane jako self-hosting.

Przypuszcza się, że w najbliższych latach najszybciej będą rosnąć wydatki na wideokonferencje w opiece zdrowotnej, do czego powinien przyczynić się rozwój telemedycyny.