Wielkość globalnego rynku platform do tworzenia aplikacji niskokodowych osiągnie 101,7 mld dol. w 2030 r., co oznacza średni roczny wzrost (CAGR) na poziomie 22,5 proc. w latach 2024–2030 – według Grand View Research.

Popularność takich rozwiązań ma wynikać z tego, że minimalizują one czas i koszty po stronie przedsiębiorców, wymagane w konwencjonalnych procesach tworzenia oprogramowania, jak też pomagają pracownikom angażować się w proces rozwoju software’u niezależnie od ich wiedzy technicznej.

Ponadto skalowalność platform low-code zapewnia, że aplikacje zbudowane na nich mogą łatwo dostosowywać się do potrzeb przedsiębiorstw. Dla użytkowników istotne jest ponowne wykorzystanie nowych lub wstępnie zbudowanych modułów, wtyczek i całych aplikacji w celu szybszego tworzenia oprogramowania. To niektóre czynniki napędzające rozwój rynku.

Biorąc pod uwagę aplikacje (webowe, mobilne), oczekuje się, że segment mobilny będzie rósł do 2030 r. najmocniej. Sprzyja temu popularność trendu BYOD (Bring Your Own Device) i rosnące wykorzystanie aplikacji mobilnych do różnych zadań, jak i możliwość skalowania aplikacji opartych o low-code nawet do setek milionów użytkowników.

Jeśli chodzi o rodzaj wdrożenia (cloud i on-premise), to według prognozy segment chmury odnotuje znaczący wzrost w latach 2024–2030. Ma to wynikać z tego, że platformy do tworzenia aplikacji o niskim kodzie oparte na chmurze oferują korzyści, takie jak przyspieszony rozwój platformy, zwiększona skalowalność i usługi zdalne.