Standard IPv6 zastąpi starszą wersję protokołu internetowego IPv4. Ułatwia dostęp do sieci typu plug-and-play, zapewnia wyższą wydajność przy przesyłaniu multimediów i aplikacji, wyższy poziom bezpieczeństwa, większą niezawodność i lepszą kontrolę nad aplikacjami internetowymi. Najważniejsza korzyść, jaką daje przejście na IPv6 jest możliwość podłączenia do sieci znacznie większej liczby urządzeń niż w IPv4. Ponieważ przedsiębiorcy i operatorzy nie otrzymują już nowych adresów IPv4 (z powodu wyczerpania puli), konieczna stała się migracja do IPv6 i wdrożenie rozwiązań, które będą przesyłały za pośrednictwem obu protokołów – IPv4 i IPv6.

– Przejście na kolejny standard może być dla resellerów dobrą okazją do wprowadzenia do oferty nowych usług, tj. migracji środowisk komunikacyjnych ich klientów opartych o IPv4 do IPv6 – mówi Waldemar Kowalczyk, inżynier ds. bezpieczeństwa w RRC – W najbliższych latach firmy z pewnością będą modernizowały i rozbudowywały swoje sieci transmisyjne. Integratorzy muszą proponować sprzęt zgodny z protokołem IPv6.

Dystrybutor podkreśla, że resellerzy powinni poszerzyć swoje kompetencje o obsługę infrastruktury IPv6, bo bez tego nie będą mogli obsłużyć kompleksowo klienta. Istotnym argumentem  przy oferowaniu sprzętu zgodnego z protokołem IPv6 jest to, że na pewno będzie on obowiązującym standardem i już dziś użytkownik powinien mieć kompatybilne urządzenia i oprogramowanie. 

Jedną z firm z oferty RRC, która wprowadziła produkty zgodne z IPv6 jest Check Point. Chodzi o np. o najnowszą edycję oprogramowania w wersji R75.40 i system operacyjny GAiA. W Polsce, podobnie, jak w innych krajach, zainteresowanie IPv6 systematycznie rośnie. Jarosław Prokop inżynier wsparcia i sprzedaży w polskim oddziale Check Pointa twierdzi, że jesteśmy na początku drogi.

– Zdecydowana większość klientów końcowych nie ma jeszcze styczności z protokołem IPv6 – mówi Jarosław Prokop. – Natomiast systemy operatorów zmieniają się od pewnego czasu. Zaryzykuję twierdzenie, że sieci wewnętrzne naszych providerów są już zgodne z nowym protokołem. Duże firmy operatorskie potrzebują systemów bezpieczeństwa zgodnych z wersją szóstą protokołu. Za ich pośrednictwem będą prowadziły segmentację i kontrolę usług w szkielecie. Można więc powiedzieć, że popyt na systemy zgodne z IPv6 będzie wzrastał, głównie dzięki dużym klientom.

Kolejnym producentem, który wprowadza na rynek rozwiązania zgodne z IPv6 jest Zyxel. Obecnie oferta obejmuje urządzenia abonenckie, przełączniki, rozwiązania LTE IAD (urządzenia dostępowe do Internetu), bramy dostępowe, a także oprogramowanie i zabezpieczenia przełączników sieciowych.

– Klient, decydując się na zakup sprzętu sieciowego, powinien wybrać takie urządzenia, które wspierają zarówno protokół IPv4 jak i IPv6 – mówi Bartłomiej Czekaj, Project Manager w Zykselu – Jeżeli ktoś zakupił nasz sprzęt w ostatnich latach, to warto sprawdzić czy nie wystarczy aktualizacja oprogramowania, aby dostosować urządzenia do IPv6. Tak jest w przypadku niektórych modeli przełączników oraz urządzeń typu Firewall/UTM z serii ZyWALL USG.

Cisco Systems, które jest jednym z pionierów IPv6, uczestniczy w pracach różnych  instytucji standaryzacyjnych (np. Internet Engineering Task Force). Prace badawczo-rozwojowe firmy koncentrują się np. na wykorzystaniu protokołu IPv6 do przesyłania głosu i wideo.

Każdy nowy router Linksys z serii E ma teraz domyślnie włączoną obsługę protokołu IPv6. W sektorze publicznym Cisco oferuje różne produkty z certyfikatem USGv6. Są to rozwiązania do trasowania, zabezpieczenia oraz aplikacje mobilne.