Transakcja została zamknięta w połowie czerwca. Ingram informuje, że zakup wpisuje się w strategiczne priorytety firmy, chodzi zwłaszcza o dążenie do wzmocnienia pozycji w biznesie z wartością dodaną oraz o ekspansję w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. RRC CEE prowadzi operacje m.in. w Polsce, Czechach, na Węgrzech, oraz w Europie Południowo – Wschodniej, w tym w Rumunii, Serbii, Chorwacji, Słowenii, Macedonii i Albanii. Eksportuje do Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Mołdawii i Czarnogóry.

„Połączenie stwarza w najbliższej przyszłości szansę ekspansji produktów i usług Ingram Micro na nowe rynki, w tym usług chmurowych, zarządzania cyklem życia, sprzedaży i fulfillmentu” – informuje koncern. Oczekuje, że klienci skorzystają dzięki fuzji uzyskując dostęp do szerszego portfolio vendorów, usług, produktów i rozwiązań. Z kolei dla producentów korzystne powinno być połączenie zasobów obejmujących sprzedaż, marketing i usługi z wartością dodaną obu spółek. Według szacunku z lutego br., przychody Ingrama dzięki przejęciu wzrosną o ok. 250 mln dol. rocznie.

Międzynarodowy broadliner planuje integrację działań RRC i Ingram Micro, w tym dystrybucji IT i mobilnej w Polsce i na Węgrzech oraz usług zarządzania cyklem życia w Polsce i na Słowacji. Integracja ma zakończyć się w I poł. 2017 r.  Cały proces będzie nadzorować Ferenc Lazar, który został dyrektorem wykonawczym Ingram Micro na Węgry, Polskę i Słowację. Dotychczas był szefem firmy na Węgrzech (od 2008 r.). Podlega on bezpośrednio Mike’owi Zilisowi, który jest wiceprezesem wykonawczym odpowiedzialnym za operacje Ingram Micro w Europie Środkowej i Wschodniej, Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Łacińskiej.

Umowę w sprawie przejęcia RRC CEE przez Ingram Micro zawarto w lutym br. Kwota zakupu nie została ujawniona. Wkróce potem został podpisany kontrakt dotyczący przejęcia światowego dystrybutora przez Tianjin Tianhai, chiński fundusz z grupy HNA, za 6 mld dol. Finalizacja tej transakcji ma nastąpić w II poł. br.