W megaprzetargu na laptopy dla czwartoklasistów wyłoniono dostawców sprzętu w ostatnich 23 regionach. Tym samym zamówienia wykonawcze są już gotowe dla wszystkich 73 podregionów, w których dostarczane są urządzenia.

W sumie uczniom zostanie przekazanych 394 346 laptopów za łączną kwotę ponad 1,149 mld zł. Ceny zaoferowanych urządzeń nieco różnią się w zależności od regionu, generalnie są to stawki poniżej 3 tys. zł brutto za szt. Kontrakty wykonawcze zawarto z 13 wykonawcami, wybranymi do podpisania umowy ramowej w czerwcu br.

Do uczniów trafią następujące modele laptopów:
HP ProBook 440 G9
Lenovo V15 G3 IAP CTO
Acer TravelMate TMP214-54
Acer TravelMate P2 TMP215-54
Dell Latitude 3540
Asus ExpertBook B1502CBA

Ponad 50 tys. laptopów już w szkołach

Jak dotąd z tej puli dostarczono do 1866 szkół ponad 51 tys. laptopów (ok. 13 proc. wolumenu), choć celem resortu było to, by już na początku roku szkolnego sprzęt dostała większość uczniów (formalnie wg specyfikacji przetargowej, czas na dostawę jest do 31 grudnia br.).

W minionym tygodniu Ministerstwo Cyfryzacji twierdziło, iż opóźnienia to skutek tego, iż samorządy nie dopełniły należytych formalności. Po piątkowym apelu do COAR, który prowadzi postępowanie przetargowe, wpłynęło mnóstwo umów i uzupełnionych dokumentów – poinformował minister Janusz Cieszyński.

„Przekazanie laptopów odbywa się płynnie, biorąc pod uwagę fakt, że jest to przedsięwzięcie skomplikowane logistycznie. Dzięki temu, że większość gmin w ostatnich dniach dosłała już poprawnie wypełnione umowy, za co bardzo dziękujemy, możemy planować kolejne dostawy” – dodał szef resortu.

Według ministerstwa sprzęt trafi do uczniów najpóźniej 40 dni od podpisania umów.

Użyczenie albo własność

Przekazanie sprzętu następuje na podstawie umowy użyczenia czy przekazania na własność laptopa, zawartej przez gminę lub szkołę z rodzicem ucznia.

Umowę użyczenia można zawrzeć maksymalnie na pięć lat z 30-dniowym okresem wypowiedzenia. Po tym czasie rodzice będą musieli zwrócić laptopa organowi prowadzącemu szkołę.

W przypadku umowy o przekazaniu laptopów na własność, rodzice przez 5 lat nie będą mogli sprzedać sprzętu, wynająć go, ani przekazać osobie trzeciej.

Zakazane jest w tym okresie usuwanie z laptopów wzorów graficznych, oznaczeń, symboli, naklejek licencyjnych. Rodzice będą mieli obowiązek okazywać sprzęt w siedzibie szkoły, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

Kara za odsprzedaż darowanego sprzętu

Za odsprzedaż sprzętu we wspomnianym okresie 5 lat lub usunięcie oznaczeń rodzicom grozi sankcja w wysokości 100 proc. kosztu nowego laptopa, gdy złamią zakaz w pierwszym roku użytkowania, 80 proc. kosztu – w drugim, 60 proc. w trzecim itd.

Jakie laptopy dostaną uczniowie w poszczególnych regionach

Rodzice nie mogą samodzielnie wybrać modelu laptopa. Jaki sprzęt trafi do danej szkoły, zależy od wyników przetargów w regionach.

Oto lista z wykazem, jakie laptopy i w jakiej ilości trafią do 73 regionów kraju.