Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przejęli infrastrukturę teleinformatyczną, tzw. SIMBOX-y, tj. blisko 10 tys. kart SIM, wykorzystywanych przez cyberprzestępców do anonimizacji i oszustw na masową skalę. Zatrzymano 4 osoby. Przeszukano 6 miejsc w Poznaniu i Warszawie, gdzie mundurowi znaleźli dziesiątki telefonów komórkowych, modemów GSM, komputerów i urządzeń SIMBOX, jak również ok. 10 tys. starterów kart SIM różnych operatorów. Sprawą zajmują się funkcjonariusze z Poznania.

Przejęta infrastruktura umożliwiła anonimizację osób i oszustwa inwestycyjne na szkodę wielu konsumentów i podmiotów gospodarczych.

Jeden z mężczyzn usłyszał w poznańskiej prokutaturze zarzuty uzyskania bezprawnego dostępu do informacji poprzez przełamanie zabezpieczeń elektronicznych i wpływanie na automatyczne przetwarzanie danych IT w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Został aresztowany na 3 miesięce.

Fałszywa „agencja maklerska”

Równolegle funkcjonariusze CBZC w Białymstoku rozbili grupę, która stworzyła fałszywą internetową „agencję maklerską”. Jednego z pokrzywdzonych doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 318 tys. zł.

W dwóch miejscach w woj. opolskim i zachodniopomorskim policjanci odkryli infrastrukturę do masowego wysyłania wiadomości i wykonywania zanonimizowanych połączeń telefonicznych, SIMBOX-y, dokumentację lewej działalności maklerskiej, karty bankomatowe, telefony komórkowe.

W ramach tej operacji zatrzymano 3 osoby, z których dwie usłyszały zarzuty oszustw internetowych na mieniu o znacznej wartości. Jeden z podejrzanych zarządzał urządzeniami do hurtowej obsługi kart SIM, drugi odpowiadał za przyjmowanie wpłat od klientów. Pieniądze przelewano na zagraniczne giełdy kryptowalut. Podejrzani zostali aresztowani na 3 miesiące.

Ustalone dotąd straty pokrzywdzonych przekraczają znacznie 1 mln zł.

Sprawa ma charakter rozwojowy, śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.