Ponad połowa zarządów (57 proc.) ma większy apetyt na ryzyko w 2022 r. Jako główne zagrożenie dla wyników swoich firm wskazują niepewność ekonomiczną (38 proc.), zmieniające zasady gry modele biznesowe u konkurencji (35 proc.) oraz rosnące koszty z powodu niedoborów dostaw (28 proc.) – według badania Gartnera.

„Podczas pandemii zarządy poczuły się komfortowo pracując w środowisku o dużym ryzyku, ponieważ stanie w miejscu nie wchodziło w grę” – tłumaczy Partha Iyengar, wiceprezes ds. badań w Gartnerze.

Uważa, że w 2022 r. szefowie nadal będą podejmować ryzyko, przykładowo decydując o inwestycjach w technologię nawet gdy nie mają na ten temat kompletnych informacji.

Cyfryzacja już nie tak wielkim priorytetem

Badanie wskazuje, że zarządy nadal są bardzo zaangażowane w inicjatywy związane z cyfryzacją, która została uznana za najwyższy strategiczny priorytet biznesowy przez 58 proc. respondentów. To jednak mniej niż w 2021 r.

7 strategicznych priorytetów biznesowych zarządów na lata 2022/2023

Źródło: Gartner

Będą wzmacniać cyfrowy fundament firmy

„Po zainwestowaniu tak wiele w biznes cyfrowy w ciągu ostatnich 12-18 miesięcy, przedsiębiorstwa robią sobie przerwę, aby zweryfikować swoją strategię i zapewnić zwrot z inwestycji” – wyjaśnia Partha Iyengar obniżenie priorytetu cyfryzacji w 2022 r.

Zdaniem eksperta przedsiębiorstwa obecnie największy nacisk kładą na integrację technologii oraz tworzenie trwałej i systemowej cyfrowej architektury biznesu. Wprowadzają technologię do całej firmy w celu poprawy wyników.

Badanie wykazało, że 64 proc. zarządów próbowało zmienić strukturę swoich przedsiębiorstw na bardziej cyfrową, co oznacza, że ​​modyfikują swoje podejście do alokacji kapitału i zarządzania, aby uwzględnić inwestycje w digitalizację.

Już 40 proc. zarządów przeniosło budżety związane z cyfryzacją działalności, przeznaczając je na cele biznesowe, a nie na IT.

Pracownicy będą coraz większą troską zarządów

Dużo większe znaczenie niż w br. wśród głównych priorytetów strategicznych będą mieli pracownicy – to drugi w kolejności priorytet, na który wskazało 52 proc. zarządów, co stanowi wzrost zainteresowania o 86 proc. w porównaniu z badaniem z 2021 r.

Obawa o umiejętności IT

„Obawy dotyczące siły roboczej są ściśle związane z transformacją technologii” – twierdzi Iyengar. „W miarę jak przedsiębiorstwa przyspieszają swoje cyfrowe inicjatywy biznesowe, niedobór umiejętności IT, potrzeba stworzenia załogi sprawnej w rozwiązaniach cyfrowych oraz kwestia transformacji kultury stają się coraz ważniejsze” – komentuje.

Jeszcze bardziej na znaczeniu dla szefów firm zyskają problemy ESG (środowisko, społeczeństwo, zarządzanie), czyli takie kwestie jak zdrowie i zrównoważony rozwój, zaangażowanie w ważne kwestie społeczne.

—–

W ankiecie pytano szefów i osoby z zarządów 272 korporacji z USA, Europy i Azji Południowo-Wschodniej.