Wprowadzono nowe regulacje dotyczące podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zgodnie z Polskim Ładem od 2022 r. jest ona naliczana od dochodu (9 proc. dla rozliczających się według skali oraz 4,9 proc. na podatku liniowym) i nie można jej odliczyć od podatku.

Zmiany dotyczą m.in. sprzedaży środków trwałych i różnic remanentowych.

Według przyjętych przepisów dochód stanowiący podstawę naliczania składki będzie zbieżny z dochodem opodatkowanym PIT, tzn. będzie stanowił różnicę pomiędzy przychodami, a kosztami uzyskania przychodów, w tym składek ZUS.

Zdecydowano, że z przychodów uwzględnianych przy obliczaniu daniny na NFZ zostanie wyłączona większość przychodów wolnych od PIT.

Ponadto nowa regulacja pozwala na uwzględnienie tzw. różnic remanentowych.

Różnice remanentowe będą również brane pod uwagę przy obliczaniu miesięcznej składki zdrowotnej przez osoby sporządzające remanent w trakcie roku. To pozwoli na uwzględnienie stanu remanentu na 1 stycznia 2022 r., czyli obejmującego m.in. towary kupione w 2021 r.

Co istotne, w odniesieniu do 2022 r. przedsiębiorca nie będzie musiał zwiększać dochodu dla celów składki NFZ, jeżeli remanent końcowy okaże się wyższy od remanentu początkowego.

Dotychczas brak takiej regulacji podnosił wymiar daniny dla przedsiębiorców, którzy nie mogli obniżyć podstawy obliczenia składki NFZ o koszty towarów nabytych w ub.r.

Zmiany dotyczą też sprzedaży środków trwałych, które dla potrzeb PIT były amortyzowane przed 2022 r. Dochód jako podstawa składki na NFZ nie będzie powiększany o odpisy amortyzacyjne, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 r.

„Dochód będzie zbieżny z dochodem opodatkowanym PIT” – zapewnia wiceminister finansów Artur Soboń. Zmiany wymagają jednak jeszcze akceptacji senatu i prezydenta.

„Zmiany poszły w dobrym kierunku” – komentuje rzecznik MŚP, Adam Abramowicz.