Po rozstrzygnięciu przetargu na dostawę oprogramowania biurowego Microsoftu, wartego blisko 79 mln zł, wszystkie jednostki administracji publicznej, także jednostki samorządu terytorialnego, mogą korzystać z zamówienia centralnego na usługę chmurową pakietu Microsoft Office 365 – informuje resort cyfryzacji.

Jest to pierwsze centralne zamówienie publiczne na usługi chmurowe także dla samorządów.

Minister: samodzielne postępowania są nieefektywne

Postępowanie przeprowadziło Centrum Obsługi Administracji Rządowej na zlecenie ministra cyfryzacji.

„Do tej pory każda jednostka przygotowywała i przeprowadzała samodzielnie postępowanie na zakup pakietu biurowego. To bardzo nieefektywne, dlatego postanowiliśmy to zmienić” – twierdzi Janusz Cieszyński.

„Zamówienia centralne to nie tylko ogromna oszczędność czasu pracy dla poszczególnych jednostek, ale także możliwość uzyskania najlepszych warunków świadczenia usług. Co więcej, w ten sposób dbamy także o bezpieczeństwo danych obywateli przetwarzanych w chmurze” – zapewnia szef resortu cyfryzacji.

Umowa ramowa została zawarta z trzema dostawcami na jeden rok. Są to: Operator Chmury Krajowej, Integrated Solutions i APN Promise. Do czerwca 2024 r. wszystkie jednostki administracji publicznej, także samorządy, uczelnie publiczne, instytucje kultury mogą w ramach tej umowy nabywać usługę Office 365. Postępowanie wykonawcze jest przeprowadzane na platformie zakupowej COAR.

Wkrótce kolejne postępowania centralne, na IaaS i SaaS. „To przełom”

Minister Cieszyński zapewnia, że to dopiero początek działań w tym obszarze. W zaawansowanej fazie przygotowań są według niego kolejne postępowania centralne na usługi chmurowe – na IaaS oraz SaaS dla jednostek samorządu terytorialnego. Również będą realizowane przez COAR we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.

Minister ma nadzieję, że zamówienia centralne zyskają popularność nie tylko w obszarze usług chmurowych. Według niego do tej pory COAR realizował zamówienia, z których mogło skorzystać co najwyżej kilkadziesiąt jednostek administracji rządowej. „Z umowy ramowej, o której rozmawiamy, skorzystać może kilka tysięcy jednostek. To przełom w zamówieniach publicznych” – podkreśla Cieszyński.

Postępowanie zostało sfinansowane ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa projektu Wspólna Infrastruktura Informatyczne Państwa.