Dostawy komputerów na świecie odnotowały rekordowy spadek r/r w IV kwartale 2022 r., o 27,8 proc. r/r (65,2 mln szt.) – według danych Counterpoint Research. Przez cały rok 2022 wysyłki zmniejszyły się o 15 proc. r/r (do 286 mln szt.).

Podobny dołek w IV kw. ub.r. odnotowało IDC (-28,1 proc. r/r).

Powody są znane: trudności makroekonomiczne i rosnąca inflacja. Do tego doszedł w ocenie analityków brak atrakcyjnych funkcji w urządzeniach, a to wszystko wówczas, gdy celem producentów OEM stała się agresywna redukcja zapasów już od pierwszej połowy 2022 r.

Najpierw ożywią się konsumenci, potem firmy

W pierwszej połowie 2023 r. można spodziewać się nadal słabego popytu. Dlatego Counterpoint nie przewiduje wzrostu dostaw PC w całym 2023 r.

Lepsza wiadomość jest taka, że w drugiej połowie 2023 r. przewidywane jest stopniowe odbicie popytu konsumenckiego. Po nim nastąpi powolny wzrost zamówień w przedsiębiorstwach – uważają analitycy.

Globalne dostawy komputerów w latach 2017 – 2022

Źródło: Counterpoint Research


HP zwiększy udział w rynku, Apple zyskuje dzięki czipom z ARM

Counterpoint ocenia, że poziomy zapasów kilku producentów OEM i ODM prawdopodobnie osiągnęły najwyższy poziom w III kw. 2022 r. Niestety szczyt sezonu, czyli koniec roku, nie przyspieszył tempa dostaw.

Lenovo pozostało liderem w IV kw. 2022 r. z udziałem 23,7 proc. Łagodna korekta zapasów wpłynęła na wyniki firmy w słabym okresie świątecznym. Dostawy spadły o 17 proc. rok do roku w 2022 r. Analitycy oczekują, że spadek dostaw Lenovo ustabilizuje się wraz z ożywieniem popytu w Chinach w 2023 r.

HP odnotowało największy dołek w 2022 r., z powodu słabego popytu konsumentów na całym świecie. Udział marki w rynku PC zsunął się poniżej 20 proc. Jednak analitycy spodziewają się znaczącego wzrostu udziału w 2023 r.

HP odnotowało spadek o 29 proc. r/r w IV kw. 2022 r., ale był to jedyny duży producent OEM, który odnotował wzrost dostaw kw/kw, dzięki poprawie w Ameryce Północnej i niższej bazie w III kw.

Udział Della (16,7 proc.) był najniższy od ostatnich siedmiu kwartałów, głównie ze względu na spowolnienie popytu korporacyjnego. Ponieważ sytuacja gospodarcza pozostaje słaba, nie oczekuje się szybkiego ożywienia na rynku urządzeń komercyjnych w 2023 r., co jest kluczowe dla Della, aby zmniejszyć dystans wobec HP. W związku z tym spodziewana jest presja na udział Della w rynku PC (17,4 proc. w 2022 r.) i wielkość dostaw w 2023 r.

Niewielki spadek odnotował Apple (o 3 proc. r/r w IV kw. 2022 r.). W 2022 r. zyskiwał kosztem marek oferujących sprzęt oparty na architekturze x86, osiągając 9,4 proc. udziału w całym roku. Laptopy z procesorami ARM pomogły firmie przetrwać cykl spadkowy zarówno w przypadku urządzeń konsumenckich, jak i komercyjnych.

Źródło: Counterpoint Research

Windows on ARM będzie gorącym tematem w 2023 roku

Biorąc pod uwagę sukces Apple’a z procesorami M do laptopów, w 2023 r. Qualcomm prawdopodobnie wejdzie na rynek ze swoim CPU i przyspieszy wzrost popularności Windows-on-ARM.

Przewiduje się średni jednocyfrowy wzrost dostaw laptopów opartych na czipach ARM oraz wysoki jednocyfrowy spadek wolumenów na całym rynku komputerów przenośnych w 2023 r.