Rok 2023 NTT System zamknął solidnym wzrostem sprzedaży i poprawą rentowności. Skonsolidowane przychody grupy zwiększyły się o 33 proc. (ok. 411 mln zł) wobec 2022 r., do 1,66 mld zł. W tym 95 proc. tej kwoty wypracowano na polskim rynku.

Marża zysku brutto na sprzedaży zwiększyła się do 5,9 proc. z 5,6 proc. Zysk netto poprawił się o 49 proc., do 24,6 mln zł (1,48 proc. rentowności netto vs. 1,32 proc. rok wcześniej).

Jednostkowo NTT System SA w 2023 r. miał 1,63 mld zł przychodów i 21 mln zł zysku przed opodatkowaniem.

Większa sprzedaż w dystrybucji, spadek na własnych markach

Większe obroty grupy w 2023 r. to głównie zasługa wyższej o 30 proc. r/r sprzedaży dystrybucyjnej podzespołów, akcesoriów, peryferii i elektroniki użytkowej (1,12 mld zł). Aż o 84 proc. zwiększyły się przychody w dystrybucji komputerów i tabletów innych producentów (416,7 mln zł). Znacznie spadła natomiast sprzedaż produktów własnych marek polskiej firmy (-36,4 proc. r/r, do 85 mln zł).

Przychody Grupy NTT System ze sprzedaży podstawowych grup produktowych

Jakie są plany na 2024 rok

W 2024 roku chcemy przede wszystkim postawić na dalszy rozwój naszej oferty produktów w ramach marek własnych. Będziemy rozwijać doradztwo dla klientów i sprzedaż naszych zaawansowanych urządzeń z sektora data (serwery), gdzie liczymy na znaczący wzrost” – zapowiada w liście do akcjonariuszy prezes NTT System, Tadeusz Kurek. Informuje również o dużym wzroście sprzedaży rozwiązań do inteligentnego domu i biura.
„Stawiamy na rozwój internetowego kanału sprzedaży (e-commerce)” – dodaje lider grupy.

NTT wprowadzi komputery AI

Chcielibyśmy już wkrótce dostarczać na rynek nowe komputery NTT AI, zarówno w wersji klasycznej – komputer stacjonarny, AIO czy też w ramach serii notebooków” – informuje Tadeusz Kurek.

Planowane jest także dalsze rozszerzenie oferty dystrybucyjnej, w tym zakresie zaawansowanych rozwiązań do zastosowań profesjonalnych.

Ruszyło nowe centrum logistyczne

W 2024 r. rozpoczęliśmy obsługę transakcji przez nowe centrum logistyczne w Duchnowie, które pozwoli nam dwukrotnie zwiększyć operacje logistyczne. Prowadzone są prace nad dalszym zwiększeniem powierzchni magazynowej na przyszłe lata” – podaje Tadeusz Kurek.

W 2023 r. NTT System wdrożył nowy system obiegu dokumentów. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem nowych systemów ERP i CRM.

Branża potrzebuje finansowania

„Mamy też świadomość, jak ważne dla dalszego wzrostu będzie zapewnienie dostatecznego finansowania branży IT w Polsce przez instytucje finansowe, a co z tym związane zapewnienie odpowiedniej płynności” – stwierdza szef NTT System.

Liczy jednocześnie na to, że spadek inflacji i stóp procentowych doprowadzi do ożywienia i redukcji kosztów, a przez to do poprawy wyników. Jak zauważa, odblokowanie środków KPO dla Polski daje szansę na impuls zakupowy także w segmencie sprzętu IT. Tym niemniej czynniki makroekonomiczne nadal będą stanowić duże wyzwanie dla wzrostu – zauważa Tadeusz Kurek.