Teraz ustawą zajmie się Senat. Nowelizacja wprowadza istotną zmianę dotyczącą ochrony konsumentów – zauważa UOKiK. Prezes urzędu będzie mógł publicznie ostrzegać o praktykach naruszających zbiorowe interesy konsumentów, które mogą narazić ich na poważne straty finansowe.

Przewidziano także modyfikacje w programie łagodzenia kar leniency. Umożliwia on uczestnikowi niedozwolonego porozumienia (np. zmowy cenowej) uniknięcie lub obniżenie sankcji finansowej w zamian za współpracę z UOKiK i informacje na temat zakazanych praktyk. Obecnie tylko podmiot, który jako pierwszy zgłosi je do UOKIK, może liczyć na całkowite zwolnienie z kary, a pozostali – tylko na obniżenie sankcji. Nowe rozwiązanie, tzw. leniency plus umożliwi przedsiębiorcy, który złoży wniosek jako drugi lub kolejny, uzyskanie dodatkowego złagodzenia kary o 30 proc, jeśli poinformuje urząd o innej zmowie, której był uczestnikiem. W tej drugiej sprawie będzie miał status pierwszego wnioskodawcy i uniknie kary finansowej.

Ustawa określa dwuetapową procedurę analizowania wniosków w sprawie fuzji i przejęć – proste sprawy będą rozpatrywane w ciągu miesiąca, natomiast bardziej złożone przez dodatkowe 4 miesiące. Przedsiębiorca w toku postępowania pozna przewidywaną możliwość rozstrzygnięcia, w tym zastrzeżenia UOKiK. Będzie mógł odnieść się do nich, a nawet zmodyfikować zakres koncentracji, aby uniknąć negatywnej decyzji (zakazującej transakcji).

Nowelizacja wprowadza również tzw. środki zaradcze. Otóż w decyzji kończącej postępowanie UOKiK będzie miał możliwość wskazania przedsiębiorcy, jakie działania ma podjąć w celu usunięcia skutków naruszenia lub zaprzestania niedozwolonej praktyki.