Ośrodek we Wrocławiu to jedno z czterech największych centrów technologicznych producenta na świecie i jedna z dwóch placówek firmy zajmujących się głównie rozwojem oprogramowania. Centrum jest także największą instytucją badawczo-rozwojową w sektorze ICT (informacji i telekomunikacji) w Polsce. Obecnie zatrudnia już ok. 1650 osób i nadal rośnie. Wraz z nowymi zadaniami otrzymało nową nazwę: Nokia Siemens Networks European Software and Engineering Center (Europejskie Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokia Siemens Networks).

– Utworzyliśmy kolejnych 200 etatów –
mówi Holger Herzog, szef centrum – Nasi pracownicy kształtują obecne i przyszłe usługi telekomunikacyjne, tworząc nowe rozwiązania i produkty.

Inżynierowie we Wrocławiu pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami w telekomunikacji. Jednym z nich jest Liquid Net, które zdaniem producenta oznacza rewolucję – ma integrować wszystkie elementy sieci i technologie, aby lepiej dostosowywać je do zmiennych obciążeń i zwiększać wydajność tam, gdzie jest ona potrzebna.

Według firmy takie systemy jak Liquid Net są przyszłością telekomunikacji, ze względu wzrost popularności urządzeń przenośnych oraz ogromną liczbę programów. To powoduje, że trudno przewidzieć zapotrzebowanie na wydajność sieci w rożnych miejscach. Szybko rośnie też obciążenie łączy transferem danych, który według Nokia Siemens Networks wzrośnie 1000-krotnie do 2020 r. Z takimi wyzwaniami na globalną skalę zmagają się inżynierowie we wrocławskim ośrodku.