Netia kupiła Oktawave. Wartość transakcji to 33,7 mln zł. Dotychczas firma należała do Grupy K2. Teraz dołączy do biznesowego imperium Zygmunta Solorza. Netia należy do Grupy Polsat Plus. W ub.r. 100 proc. kontrolę nad spółką przejął Cyfrowy Polsat. Netia złożyła wstępną ofertę zakupu Oktawave we wrześniu ub.r., co ujawniono dopiero w br.

Oktawave to największa polska platforma chmury publicznej. Świadczy usługi IaaS, a także planowania, wdrażania i utrzymania środowisk chmurowych. Jest partnerem wdrożeniowym największych globalnych dostawców. Ma trzy centra danych w Warszawie i Krakowie.

Dla Netii zakup ma wzmocnić obszar B2B, w którym firma od lat prowadzi transformację od operatora telekomunikacyjnego do dostawcy usług transmisji i przetwarzania danych oraz integratora chmurowych rozwiązań ICT i cyberbezpieczeństwa.

Jak twierdzi prezes Netii Andrzej Abramczuk Grupa Polsat Plus powiększona o Oktawave „będzie dysponować najszerszą i najlepiej dopasowaną do potrzeb klientów biznesowych gamą usług data center, własnych rozwiązań chmurowych”. Netia posiada do tego sieć transmisji danych.

Głównym architektem Oktawave i obecnym wiceprezesem spółki jest Maciej Kuźniar.

Historia Oktawave sięga 2009 r., kiedy ruszyły prace koncepcyjne. Świadczenie usług rozpoczęło się w 2012 r. W 2019 r. firma poszerzyła kompetencje o budowanie środowisk hybrydowych i multi-cloud oraz migrację do AWS, Azure i Google Cloud, a w 2020 r. otworzyła trzecie centrum danych w Krakowie.