Netia może w połowie roku zdecydować o budowie kolejnego data center w Jawczycach pod Warszawą – poinformował PAP Biznes prezes Andrzej Abramczuk. Część obiektu mogłaby zostać przeznaczona na usługi chmurowe spółki.

Obecnie w Jawczycach działa uruchomione w 2021 r. centrum danych Netii o powierzchni serwerowej ponad 1 tys. mkw (plus 700 mkw przestrzeni biurowej) tj. blisko 520 szaf rack na przechowywanie danych, kolokację, serwery dedykowane. Kosztowało ponad 70 mln zł.

Według prezesa stopień wypełnienia tego obiektu jest wysoki, stąd nadchodzi czas decyzji w sprawie kolejnej inwestycji. Netia natomiast dysponuje sąsiednią działką, załatwia już pozwolenia administracyjne na budowę. Nowy obiekt w Jawczycach według prezesa może mieć lepsze parametry niż istniejący, natomiast trzeba liczyć się z wyższymi kosztami inwestycji. Netia ma jeszcze dwa centra danych w Warszawie, oraz obiekty w Grodzisku i Krakowie. W 2022 r. kupiła od hodlingu K2 (obecnie Fabrity) dostawcę usług chmurowych Oktawave za 33,7 mln zł.