Oktawave udostępnia zasoby (wirtualne instancje serwerów, przestrzeń dyskową, aplikacje i inną niezbędną infrastrukturę oraz monitoring i pomoc techniczną) w modelu godzinowym. Klient płaci tylko za to, co wykorzystuje. Dostawca zapewnia, że infrastruktura jest w pełni elastyczna i skalowalna, automatycznie dostosowuje się do potrzeb użytkownika. Zmiana parametrów może nastąpić w każdej chwili. Dane są szyfrowane. Klient ma także możliwość tworzenia chmur prywatnych. Użytkownikami chmury Oktawave mogą być start upy, małe, średnie, duże przedsiębiorstwa, sfera publiczna, klienci indywidualni.

Jak twierdzi Maciej Kuźniar, firma zapewnia co najmniej dwukrotnie większą wydajność niż ta oferowana przez zachodnich dostawców usług cloud computingu (potrzebuje – według danych Oktawave – 0,07 sek. by jednocześnie obsłużyć 14 tys. zapytań WWW). Prędkość przesyłania danych sięga 3 GB/s.

Koszt wynajęcia infrastruktury w chmurze Oktawave zaczyna się od 6 gr za godz. W cenie jest wirtualna instancja serwera z 900 MB RAM-u i 1 procesorem 2,5 GHz. Do tego dochodzi koszt wynajęcia przestrzeni dyskowej. Stawka za 1 GB to ułamki grosza. Dostawca przekonuje, że e-sklep w ramach IaaS można uruchomić w kilka minut.

Oktawave należy do Grupy K2. Serwerownia firmy znajduje się w Warszawie. W III lub IV kw. b.r. powstanie kolejny obiekt (w Polsce lub za granicą, gdzie firma planuje ekspansję). Według danych Parallels przytaczanych przez dostawcę, zainteresowanie chmurą w Polsce rośnie. W ub. roku klienci wydali na usługi cloud computingu ponad 1 mld zł, a w najbliższych 3 latach 67 proc. firm planuje outsourcing zasobów informatycznych. Znaczna część tych inwestycji przypadnie w udziale dostawcom usług cloud computingu, oferującym głównie IaaS (obecnie 90 proc. zapotrzebowania), znacznie mniejszy jest popyt na rozwiązania Platform as a Service (7 proc.) i SaaS, czyli Software as a Service (3 proc.). W późniejszym czasie, gdy rynek będzie się nasycał, ma spaść popyt na IaaS (do 50 proc.), a wzrosnąć na PaaS (70 proc.).

Przedstawiciele firmy przekonują, że w Polsce konkurencja dla oferty Oktawave jest niewielka.
– Wielu polskich dostawców oferuje usługi pod szyldem cloud computingu, ale większość z nich sprzedaje prosty hosting współdzielony lub serwery wirtualne, znane jako VPS – mówi Maciej Kuźniar.

– Usługi w chmurze cechuje skalowalność, dostępność na żądanie, rozliczanie w cyklu godzinowym –
dodaje Dariusz Nawojczyk, CMO Oktawave.

W najbliższych latach Oktawave chce być liderem wśród dostawców usług IaaS.