Neonet 27 listopada złożył wniosek do sądu we Wrocławiu o otwarcie postępowania sanacyjnego. Spółka podaje, że oczekuje na otwarcie postępowania, co może potrwać kilka tygodni.

W KRS natomiast 30 listopada br. zarejestrowano wniosek o ogłoszenie upadłości (oba wpłynęły do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej). Neonet twierdzi, że złożono go 28 listopada br. Podaje, że zdecydował się na złożenie dwóch wniosków, aby zabezpieczyć interesy kontrahentów i wierzycieli.

„Krok ten został podjęty wyłącznie na wypadek, gdyby w toku priorytetowego postępowania sanacyjnego nie udało się osiągnąć konsensusu między spółką, a jej kontrahentami. Spółka nie zakłada, aby do tej sytuacji miało dojść” – komunikuje Neonet.

W pierwszej kolejności, zgodnie z polskim prawem, sąd rozpatrzy wniosek o sanację. Firma informuje, że złożono go ze względu na problemy z płynnością, na co wpłynęło według niej kilka czynników, w tym niezależnych od spółki, jak obecna sytuacja na rynku sprzedaży sprzętu AGD/RTV, IT i urządzeń mobilnych.

W ramach restrukturyzacji „ma nastąpić reorganizacja firmy ukierunkowana na rozwiązanie aktualnych trudności i umożliwienie dalszego rozwoju biznesowego w kolejnych kwartałach 2024 roku. Zarząd spółki Neonet SA jest zdeterminowany do uzdrowienia przedsiębiorstwa i prowadzenia działalności” – komunikuje detalista.

Jednocześnie Neonet zapewnia, że w ramach restrukturyzacji klienci nie odczują trudności, sklepy stacjonarne i internetowy nadal będą prowadzić sprzedaż, realizować usługi, reklamacje itp.

Grupa Neonet powstała w 1991 r. Należy do największych sprzedawców elektroniki na polskim rynku. Ma blisko 300 sklepów w całym kraju i sklep internetowy neonet.pl.

5 mln zł straty w roku finansowym

W roku finansowym 2022/2023, zakończonym 31 marca br., Neonet osiągnął 2,76 mld zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza spadek wobec poprzedniego roku (2,92 mld zł).

Wyraźnie pogorszyła się rentowność. Marża brutto na sprzedaży zmniejszyła się do 0,5 proc. z 0,9 proc. w poprzednim roku. Zysk operacyjny spadł ponad dwukrotnie, do 11,7 mln zł. Za rok finansowy Neonet miał 5,2 mln zł straty netto wobec 11,7 mln zł zysku w roku 2021/2022.