Microsoft oddzieli Teamsy od pakietu Office365/Microsoft365. Zmiana wchodzi w życie na rynku UE od 1 października br. To odpowiedź na postępowanie antymonopolowe Komisji Europejskiej, która chce sprawdzić, czy integrując wideorozmowy z pakietem biurowym, gigant nadużywa swojej pozycji na rynku ze szkodą dla konkurencji.

Microsoft separując Teamsy od Office’a osiąga za jednym zamachem dwie korzyści. Z jednej strony może oddalić ryzyko ewentualnych kar ze strony Brukseli (póki co postępowanie nie jest zakończone), a z drugiej ma szansę zarobić więcej, niż na dotychczasowej ofercie. Dla użytkownika, który mając Office’a jednocześnie nie chce zrezygnować z Teamsów, zrobi się bowiem drożej.

Ok. 270 zł rocznie za Teams dla firm

Otóż cenę subskrypcji Office365/M365 z wyciętym Teamsem gigant obniżył o 2 euro miesięcznie lub 24 euro rocznie, dla – jak to określił – głównych klientów korporacyjnych. Samego Teamsa wycenił na 5 euro za miesiąc. Rocznie oznacza to koszt 60 euro (ok. 270 zł).

W sumie więc klienci biznesowi za Teams plus Office zapłacą ok. 120 zł rocznie więcej niż dotychczas. Okaże się, co na to unijni komisarze, bo w razie oddzielenia oczekiwali znaczącej różnicy w cenie Office’a z Teamsem i bez niego.

Nowy cennik
Pakiety Office365 bez Teamsów dla nowych subskrybentów będą kosztować od 1 października br.: E1 – 7,40 euro miesięcznie, E3 – 23,10 euro, E5 – 39,50 euro, M365 E3 EEA – 35,70 euro, M365 E5 EEA – 57,70 euro. Do tego, jak ktoś chce, Teams za dodatkowe 5 euro miesięcznie.

Gigant uspokaja, że klienci, którzy mają ważną licencję, mogą płacić na dotychczasowych zasadach (lub od razu przejść na nowe). W 2022 r. Teams miał dziennie 270 mln użytkowników.

Jednocześnie Microsoft ogłosił poszerzenie interoperacyjności swoich rozwiązań, takich jak Exchange, Outlook i Teams z Zoomem i Salesforce’m (Slack). Umożliwi też rozwiązaniom innych firm hostowanie aplikacji internetowych pakietu Office – wynika z zapowiedzi.