Koronawirus zakłóca produkcję paneli do wyświetlaczy w Chinach. Wuhan, gdzie wybuchła epidemia, należy do największych ośrodków produkcji tych komponentów. Pięć fabryk w mieście wytwarza panele LCD oraz OLED. Z powodu kwarantanny można spodziewać się znacznego ograniczenia światowej podaży wyświetlaczy LCD i innych produktów – ocenia IHS Markit. W fabrykach brakuje ludzi (zgodnie z zaleceniem mają zostać w domach), jak i komponentów.

Na razie według analityków trudno ocenić skalę problemu, bo sytuacja szybko się zmienia. Chińscy producenci uważają, że całkowite wykorzystanie mocy produkcyjnych wszystkich fabryk LCD w kraju w lutym może spaść o 10 – 20 proc. – twierdzi IHS.

Ponieważ w 2020 r. Chiny mają zapewnić 55 proc. światowej produkcyjnej paneli do wyświetlaczy, skutkiem zmniejszenia produkcji będzie spadek ich dostępności na całym świecie i wzrost cen LCD.

Jak twierdzi IHS, najwięksi chińscy dostawcy paneli LCD do telewizorów, notebooków i monitorów PC planują agresywnie podnieść ceny. Np. początkowo oczekiwano, że w lutym cena paneli LCD do telewizorów wzrośnie o 1 lub 2 dol. W rzeczywistości może jednak podskoczyć 3-5 dol. miesięcznie.

Co gorsza, koronawirus może uderzyć również w produkcję notebooków i monitorów, jeżeli mimo rosnących cen podaż paneli nie zaspokoi popytu.

 

Udział produkcji paneli w Chinach w latach 2014 – 2024*

*Lata 2020-2024 to wynik prognozowany.

Źródło: IHS Markit

 

Może być gorzej

Oprócz załamania produkcji w zakładach w Wuhan, koronawirus prawdopodobnie spowoduje opóźnienia w nowych fabrykach w I poł. 2020 r. Zmniejszy to dostępność paneli na rynku w ciągu najbliższych kilku miesięcy – uważa IHS. Co gorsza ryzyko opóźnień może nakręcić spiralę zakupów skutkującą pogłębieniem niedoborów – ponieważ producenci sprzętu będą kupować wyświetlacze na zapas, obawiając się większych braków.

Odnotowano, że producenci telewizorów nawet dwukrotnie zwiększyli zamówienia na panele, aby zapełnić swoje magazyny. W lutym popyt wzrósł o 10 proc. rok do roku, podczas gdy podaż spadła.

Grozi efekt domina

Dostępność komponentów do produkcji – modułów LCD – z powodu epidemii koronawirusa spada do krytycznych poziomów – informuje IHS.

Produkcja u kilku kluczowych wytwórców modułów już się zakończyła, co poważnie wpłynęło na podaż paneli w całym kraju. Największy dostawca – SkyTech – gwałtownie ograniczył produkcję do połowy lutego.

Niedobór modułów wytwarzanych w Chinach może spowodować efekt domina – brak komponentów z powodu epidemii zakłóci produkcję wyświetlaczy na całym świecie.