Intel utworzył i oddzielił od korporacji firmę, która skoncentruje się na sprzedaży opracowanego przez siebie oprogramowania do generatywnej sztucznej inteligencji dla przedsiębiorstw. Posunięcie to może pomóc Intelowi w konkurowaniu z Nvidią.

Nowy podmiot o nazwie Articul8 powołano we współpracy z DigitalBridge Ventures, który jest głównym inwestorem w spółce. Intel twierdzi, że nowa platforma GenAI to rozwiązanie „pod klucz” dla dużych firm, które chcą tworzyć wielkoskalowe aplikacje AI. Koncern pracował nad nią co najmniej 2 lata.

CEO Articul8 został Arun Subramaniyan, który od 2022 r. był wiceprezesem i dyrektorem generalnym w grupie Data Center&AI Intela. Wcześniej pracował w AWS jako dyrektor ds. uczenia maszynowego, obliczeń kwantowych i HPC.

Utworzenie Articul8 oznacza drugi spin-off Intela w tym roku. Wcześniej gigant zapowiedział, że wydzieli swoją grupę programowalnych rozwiązań (PSG) w samodzielną firmę i przeprowadzi publiczną ofertę akcji. PSG sprzedaje FPGA (field-programmable gate arrays).

Intel potrzebuje pieniędzy na duże inwestycje

Wydzielenie Articul8 i PSG to część strategii, która ma pomóc w pozyskaniu kapitału na ambitny plan CEO Pata Gelsingera, obejmujący budowę na dużą skalę nowych fabryk czipów w USA i Europie. Jedna z nich powstanie w Miękini na Dolnym Śląsku kosztem 4,6 mld dol.. Z tym że część tej kwoty, przypuszczalnie ok. jedną trzecią, będzie stanowić wsparcie naszego kraju ze środków publicznych – wynika z wypowiedzi poprzedniego ministra cyfryzacji.

Plan Gelsingera zakłada także wprowadzenie pięciu zaawansowanych węzłów produkcyjnych w cztery lata. Celem jest prześcignięcie azjatyckich producentów czipów, jak TSMC i Samsung, pod względem wydajności procesów do 2025 r.