Fabryka Intela w Polsce. Oto cel inwestycji
"To rozwiązanie jest bardzo konkurencyjne pod względem kosztów" - mówi o zakładzie w Polsce CEO Intela Pat Gelsinger.
Inwestycja w Polsce to projekt „greenfield”. Tak będzie wyglądać gotowy kompleks (wizualizacja: Intel Corporation).
Intel ogłosił budowę Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników w Polsce kosztem 4,6 mld dol. Jak zapowiada, faza przygotowania projektu i planowania zakładu rozpocznie się bezzwłocznie, a budowa ruszy po akceptacji Unii Europejskiej. W obiekcie ma pracować ponad 2 tys. osób, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów. W prace budowlane w najbliższych latach będzie zaangażowane kilka tysięcy osób.
Jak ujawniono, Rada Ministrów 23 maja br. zatwierdziła decyzję, na mocy której minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podpisał w imieniu rządu list intencyjny z Intelem. Resort podaje, iż „w ramach porozumienia polski rząd wesprze zintegrowane zakłady produkcyjne lub fabryki”. Będzie to pierwszy taki proces inwestycyjny, w którym liderem będzie Ministerstwo Cyfryzacji.
Ścisła współpraca trzech ośrodków
Jak podaje Intel, inwestycja w Polsce w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji wafli krzemowych w Lexlip w Irlandii i planowaną taką fabryką wafli w Magdeburgu (Niemcy), pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w produkcji półprzewodnikowych układów scalonych.
Obiekt w Miękini pomoże w zaspokojeniu dużego popytu na integrację i testowanie półprzewodnikowych układów scalonych, jaki według przewidywań Intela nastąpi do 2027 r. Na ten rok według wcześniejszych zapowiedzi planowano ukończenie inwestycji w Magdeburgu. Jej wartość według nowych wyliczeń to 20 mld euro.
Czym zajmie się zakład w Polsce
Do Miękini mają trafiać gotowe wafle krzemowe z fabryk w Niemczech i Irlandii. Tutaj będą rozcinane na pojedyncze czipy, integrowane w produktach końcowych i testowane pod kątem wydajności i jakości.
Gotowe układy scalone są później wysyłane do klientów. Poza integracją wafli krzemowych, zakład będzie mógł również odbierać gotowe pojedyncze układy scalone i integrować je w finalne produkty. Przewidywane jest przyjmowanie i przetwarzanie wafli i układów scalonych od Intela, Intel Foundry Services lub od innych firm.
Zakład integracji i testowania w Polsce będzie piątą tego typu lokalizacją na świecie. Cztery już działające znajdują się w Chinach, Wietnamie, Malezji i w Kostaryce.
CEO Intela: duży potencjał w Polsce
„Położenie geograficzne kraju pozwoli na efektywną współpracę z zakładami produkcyjnymi firmy w Niemczech i Irlandii. To rozwiązanie jest bardzo konkurencyjne pod względem kosztów w porównaniu do innych lokalizacji produkcyjnych w ujęciu globalnym, oferuje przy tym duży potencjał związany z bazą utalentowanych pracowników, którym będziemy pomagać w rozwoju” – twierdzi CEO Intela, Pat Gelsinger.
Polska inwestycja jest częścią długofalowego planu Intela zwiększenia produkcji w celu zaspokojenia zapotrzebowaniu na zaawansowane półprzewodniki.
Podobne aktualności
Qualcomm rozważa zakup części Intela
Interesuje go biznes projektowania czipów do PC - według nieoficjalnych informacji.
Intel rozważa podział firmy
Ruszyła analiza opcji strategicznych - wynika z nieoficjalnych informacji.
Intel planuje 35-procentową redukcję kosztów grupy sprzedaży i marketingu
"Nasi partnerzy są integralną częścią naszych przyszłych planów” - zapewnił rzecznik Intela.