Chmura staje się kwestią już nie tylko działu IT, lecz zarządu firmy – wynika z badania VMware wśród 2,4 tys. decydentów biznesowych i IT w Europie.

Niemal w połowie (47 proc.) szybko rozwijających się firm, CEO jest liderem w podejmowaniu decyzji dotyczących chmury.

Prawie połowa organizacji (46 proc.) twierdzi, że ich prezes jest mocno zaangażowany w kwestie związane z chmurą, a 26 proc. uważa, że stał się on jednym z kluczowych decydentów w jej sprawie.

Takie zainteresowanie CEO chmurą nie dziwi, skoro niemal wszyscy pytani szefowie uważają, że dostarczanie usług cyfrowych do klientów (94 proc.) i pracowników (95 proc.) jest niezwykle ważne.

Aż 95 proc. jest zgodna co do tego, że monetyzacja danych jest dla przedsiębiorstwa obecnie priorytetem numer 1.

Niemal każda firma zgadza się, że strategia multi-cloud miała pozytywny wpływ na przychody (91 proc.) i rentowność (89 proc.).

„Chmura przestała być wyłącznie opcją w budowaniu struktur IT przedsiębiorstwa. Stała się jego biznesowym fundamentem. Firma tylko w ten sposób może wykorzystać swój pełny potencjał transformacyjny” twierdzi Arkadiusz Sikora, Country Manager w VMware. – „Ci, którzy tego nie chcą czy nie mogą zrozumieć, wkrótce zaczną odczuwać, jak rywale rynkowi im odjeżdżają”.

Szefowie opóźniają duże firmy

Jednak w organizacjach zatrudniających powyżej 5 tys. pracowników szefowie nie tak chętnie angażują się w chmurę. Jest mniej prawdopodobne, aby to dyrektor generalny był głównym decydentem w zakresie rozwiązań cloud (42 proc.).

Ma to swoje przełożenie na dynamikę wdrożeń rozwiązań tego typu. Wykazano, że firmy te są również bardziej opóźnione w zakresie stosowania technologii chmurowych.

Integratorzy powinni wyciągnąć rękę do prezesów

Nie tylko prezesi mogą być hamulcem zmian. Ponad połowa (55 proc.) respondentów uważa, że ich organizacja nie posiada wewnętrznych kompetencji, które pozwoliłyby im osiągnąć zamierzone cele dotyczące technologii chmurowych.

„O wykorzystaniu konkretnych rozwiązań decyduje już nie tylko dział IT, ale różne jednostki biznesu – od HR przez księgowość po administrację. Dlatego rośnie znacznie integratorów, którzy wspierają firmy w doborze odpowiednich narzędzi i ich implementacji, a także oferują wsparcie już po zakończonej instalacji” – mówi Aneta Bartnicka, prezes NTT Poland.

„Prezesi firm myślą dziś tak: Jeżeli mam skupiać się na rozwoju biznesu, to muszę mieć pewność, że działania operacyjne będą przebiegać sprawnie. Dlatego wolą część prac IT zlecać na zewnątrz” – twierdzi szefowa NTT Poland.