Z danych przytaczanych przez InsERT wynika, że po wyspecjalizowane programy wciąż sięga niewielu przedsiębiorców. Według GUS w 2014 r. z systemów CRM korzystało 17,6 proc. małych firm (10 – 49 pracowników) oraz 37,7 proc. firm średnich (50 – 249 pracowników). Zdaniem producenta w małym biznesie wciąż pokutuje przekonanie, że systemy CRM są drogie i przeznaczone głównie dla dużych organizacji, gdyż pierwsze rozwiązania tego typu zwykle przekraczały możliwości finansowe drobnych przedsiębiorców. Wynika z tego, że dla partnerów ważne jest przekonanie klienta w MSP, że systemy do obsługi przedsiębiorstw to programy przydatne także dla nich, że skorzysta na tym konkretne przedsiębiorstwo – dzięki uporządkowaniu procesów skraca się cykl sprzedaży, spadają koszty, przyspiesza się realizacja działań itd.

Jak poinformował prezes InsERT-u, Jarosław Szawlis, nowa seria nexo jest przeniesieniem linii GT w nowy format. „GT weszła na rynek 11 lat temu. W tym czasie zmienił się świat i technologie” – wyjaśnił szef spółki.
 
Gratyfikant nexo jest systemem kompleksowo wspomagającym obsługę kadr i płac w małych i średnich firmach oraz w biurach rachunkowych. Według producenta cechuje go elastyczność i duże możliwości konfiguracji. System zawiera wszystkie funkcje niezbędne w dziale kadr i płac – od prowadzenia rozbudowanej ewidencji osobowej i wystawiania umów o pracę i umów cywilnoprawnych, przez proste i zaawansowane planowanie i naliczanie wynagrodzeń, po generowanie rozliczeń z urzędem skarbowym i ZUS oraz wystawianie różnych dokumentów kadrowo-płacowych.

Gestor nexo to program wspomagający budowanie trwałych relacji z klientami oraz zarządzanie pracą w firmie. Umożliwia m.in: ewidencjonowanie szczegółowych danych klientów wraz z historią kontaktów, przedstawianie i negocjowanie ofert oraz prowadzenie korespondencji mailowej i zbiorczą wysyłkę maili za pomocą wbudowanego klienta pocztowego. Wewnątrz firmy ma organizować i usprawnić pracę – pozwala planować wykonanie zadań, monitorować postępy w wykonywaniu prac, rezerwować zasoby w firmie (np. pojazdy służbowe). Integracja z systemem sprzedaży InsERT Subiekt nexo umożliwia m.in. korzystanie ze wspólnych kartotek klientów i asortymentu, cenników i promocji oraz przekształcanie ofert w dowolne dokumenty handlowe i magazynowe.

Biuro nexo to program dla biur rachunkowych i doradców podatkowych, którzy korzystają z programów z linii InsERT nexo. System wspomaga typowe czynności wykonywane w każdym biurze, jak np. rozliczanie klientów, śledzenie stanu zaawansowania prac w obsłudze klientów. Ponadto automatyzuje pracę, ułatwia komunikację z klientami biura poprzez dedykowany portal.

Systemy InsERT nexo dostępne są również w wersji Pro, rozszerzonej o dodatkowe funkcjonalności.

Użytkownicy InsERT nexo mogą aktualizować systemy i archiwizować dane dzięki usługom e-Abonament i e-Archiwizacja w chmurze na platformie Windows Azure. Mają także zdalny dostęp do analiz sprzedażowych i finansowych dzięki mobilnej aplikacji InsERT nexo Link działającej na urządzeniach z systemem Windows Phone oraz Android.

Nowe systemy wraz z Subiektem nexo, Rachmistrzem nexo i Rewizorem nexo tworzą zintegrowane rozwiązanie do obsługi różnych aspektów działalności MSP.

Według producenta InSERT jak dotąd sprzedał blisko 600 tys. licencji swoich programów. Korzysta z nich ponad 300 tys. firm.

Przykładowe ceny netto nowych programów (do grudnia br. obowiązują stawki promocyjne, będą rosnąć z miesiąca na miesiąc): Gestor nexo na 1 stanowisko w październiku br. – 249 zł, w listopadzie br. – 299 zł, Gratyfikant nexo Pro na 1 stanowisko – odpowiednio 749 zł i 799 zł, Biuro nexo – 549 zł i 599 zł.