Hewlett Packard Enterprise przejmie Juniper Networks. Uzgodniona wartość transakcji wynosi 14 mld dol. Wcześniej pojawiła się informacja o rozmowach w sprawie zakupu.

Finalizacja transakcji jest przewidywana za mniej więcej rok – na koniec 2024 r. lub początek 2025 r.

Według HPE przejęcie Junipera stworzy firmie dodatkowe możliwości w zakresie sieci AI i podwoi jego biznes sieciowy. Według korporacji powstanie „nowy lider sieci z kompleksowym portfolio”.

Specjaliści Junipera zasilą zespoły HPE. Po sfinalizowaniu transakcji CEO przejętej firmy, Rami Rahim, będzie kierował nowym działem sieciowym HPE.

Ocenia się, że dzięki zakupowi segment sieciowy HPE wzrośnie z ok. 18 proc. udziału w przychodach (w roku finansowym 2023) do ok. 30 proc. i będzie generować już ponad połowę zysku operacyjnego. Sieć stanie się nowym filarem działalności i architektury rozwiązań HPE Hybrid Cloud i AI, dostarczanych za pośrednictwem platformy chmury hybrydowej HPE GreenLake.

Oczekuje się, że fuzja HPE-Juniper wygeneruje roczne synergie kosztowe w wysokości 450 mln dol. w ciągu 36 miesięcy od zamknięcia transakcji.

HPE twierdzi, że połączone firmy będą oferować „bezpieczne, kompleksowe rozwiązania natywne dla sztucznej inteligencji, zbudowane w oparciu o chmurę, wysoką wydajność i zorientowane na doświadczenie, a także będzie miała możliwość gromadzenia, analizowania i działania na podstawie zagregowanych danych telemetrii” w szerszej bazie zainstalowanych rozwiązań.