Google tworzy w Krakowie zespół inżynierski, który zajmie się tworzeniem najważniejszych elementów chmury obliczeniowej – ogłosiła firma.

Jest to drugie miasto, po Warszawie, gdzie Google zatrudni specjalistów IT do pracy nad technologiami chmurowymi i projektami infrastruktury internetu na świecie.

Rekrutacja krakowskiego zespołu Google już się rozpoczęła, a w najbliższych latach przewidywany jest dynamiczny wzrost zatrudnienia. 

„Rozwój naszych zespołów inżynierskich w Polsce wynika z potencjału, jaki widzimy – zarówno w zatrudnianiu najlepszych polskich ekspertów, jak i w oferowaniu tu pracy nad najbardziej zaawansowanymi technologiach inżynierom i inżynierkom z całego świata” – mówi Dan Decasper, wiceprezes firmy i szef polskich zespołów inżynieryjnych Google.

Czym zajmie się krakowski ośrodek

Wiceprezes zapowiada, że krakowski zespół będzie prowadził samodzielne projekty tworzenia kluczowych usług i narzędzi, wykorzystywanych przez klientów chmury Google’a oraz odpowiadających za działanie światowego internetu.

Wśród opracowywanych w Krakowie rozwiązań będzie m.in. platforma Content Delivery Network, pozwalająca przesyłać do internautów na całym świecie dane, multimedia oraz transmisję strumieniową z wykorzystaniem globalnej sieci Google’a, system Borg – zarządzający pracą centrów danych Google’a, usługi BigQuery, wykorzystywane przez firmy do analizy danych.  

Inwestycja w Krakowie stanowi kolejny etap rozwoju Google’a w Polsce.

Google zainwestował w Polsce nawet 2 mld dol. w region chmurowy.

W 2021 r. ogłoszono powstanie zespołu wsparcia dla klientów usług chmurowych we Wrocławiu. W Warszawie koncern uruchomił Centrum Rozwoju Technologii Google Cloud. Jest to największy ośrodek rozwoju technologii chmurowych Google’a w Europie.

Ostatnio ogłoszono wartą ok. 2,7 mld zł inwestycję w zakup kompleksu biurowego Warsaw Hub, w którym działa stołeczne centrum rozwoju technologii chmurowych. Będzie ono rozbudowywane.

Google zatrudnia obecnie w Polsce ponad 1 tys. osób, w tym ponad 600 inżynierów i inżynierek oprogramowania.

Jak zapowiada koncern, wraz z powstaniem krakowskiego zespołu Google’a, pozostałe inwestycje firmy będą kontynuowane.