W oddziale we Wrocławiu Google tworzy nowy zespół ds. chmury obliczeniowej. Ekipa specjalistów i inżynierów będzie pomagała we wdrożeniach rozwiązań chmurowych największym klientom firmy w Polsce i Europie, odpowiadając za przeprowadzanie kompleksowych projektów.

Google zapowiada też współpracę z innymi firmami obecnymi już we Wrocławiu, by tworzyć kolejne miejsca pracy oraz korzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów.

Dotąd reklama, teraz chmura
Plany są kontynuacją obecności Google’a we Wrocławiu. Biuro firmy w tym mieście zostało otwarte w 2007 r. Obecnie zatrudnia ok. 100 pracowników, a dodatkowo ok. 250 współpracowników z firm partnerskich. Do tej pory skoncentrowało się na wspieraniu rozwoju technologii reklamowych Google’a i klientów z kilkunastu krajów.

Więcej inwestycji w Polsce

Rozwój oddziału w stolicy Dolnego Śląska to z kolei część znaczących inwestycji Google’a w Polsce. Firma w 2019 r. została strategicznym partnerem Operatora Chmury Krajowej i rozszerzyła na lokalny rynek partnerstwo z Deloitte.

Koncern rozbudowuje centrum inżynieryjne w Warszawie. Jeszcze tej wiosny otworzy pierwszy ośrodek przetwarzania danych Google Cloud. Według nieoficjalnych informacji wartość inwestycji to nawet 2 mld dol.

Wrocław ceniony przez gigantów

Google zdecydował się na rozwój we Wrocławiu ze względu na dużą bazę uczelni wyższych i liczną grupę dobrze wykształconych absolwentów.

Wrocław, który ma 24 uczelnie wyższe, z ponad 30 tys. absolwentów rocznie (w tym ok. 10 tys. w dziedzinie ekonomii, informatyki oraz inżynierii), przyciąga globalnych inwestorów, którzy zakładają tu swoje centra badawczo rozwojowe lub informatyczne (utworzyli tu swoje ośrodki m.in. IBM i HPE).

„Technologia chmury obliczeniowej to obecnie najszybciej rozwijający się segment w sektorze IT, dlatego chcemy rozwijać ją z najlepszymi ekspertami; nie mamy wątpliwości, że znajdziemy ich właśnie we Wrocławiu” – komentuje Witold Wójtowicz, szef biura Google we Wrocławiu.

Jak podaje Google, analitycy przewidują, że rynek cloud computingu w Polsce będzie rósł o 15-20 proc. rocznie.

Kto wejdzie do chmurowego teamu Google’a
Do rozbudowywanego zespołu we Wrocławiu Google poszukuje przede wszystkim osób z wykształceniem informatycznym i matematycznym, z doświadczeniem w pracy z infrastrukturą chmurową, tworzeniem i optymalizacją aplikacji, migracją danych, a także znających języki programowania takie jak Java, Python, Go, JavaScript, C++.
Firma chce zatrudnić także architektów danych oraz osoby z doświadczeniem w zarządzaniu i konsultingu w zakresie projektów chmurowych.