Ponad pół miliarda dolarów (567 mln USD) napłynęło do polskich start-upów z funduszy venture w 2020 r. Oznacza to nowy rekord i wzrost o prawie 70 proc. wobec 2019 r. – według KPMG.

Analitycy twierdzą, że nasz kraj zaczyna być ważnym ośrodkiem start-upów w Europie. Podwoiła się również liczba rund finansowania serii A (na wczesnym etapie rozwoju młodej firmy) – było ich 26, a rundy serii B (późniejsze fazy rozwoju przedsiębiorstwa) potroiły się, choć nadal są na niskim poziomie – sześciu transakcji.

Zdrowie na topie inwestycji

Jedna czwarta polskich startupów, które otrzymały finansowanie VC w 2020 r., działa w obszarze healthcare. Firmy specjalizujące się w oprogramowaniu dla przedsiębiorstw stanowiły 15 proc. podmiotów, w które inwestowano w 2020 r., a fintech 9 proc.

Jakub Sitarz, prezes Venture INC, uważa, że trendy na polskim rynku inwestycji są inne niż w Europie. Otóż fundusze VC od zeszłego roku koncentrują się na szeroko pojętej branży healthtech oraz na firmach software’owych. Pandemia i rozwój technologii wpłynął na zainteresowanie m.in. telemedycyną i podmiotami oferującymi rozwiązania online.

W Europie kupują fintechy

W regionie EMEA inwestycje w fuzje i przejęcia ostatnio znacznie spadły – z 61,5 mld dol. w 2019 r. do 14,4 mld dol. w 2020 r., za to finansowanie z funduszy VC osiągnęło rekordowy poziom 9,3 mld dol.

Inaczej niż w Polsce, większość z tych środków w Europie (4,8 mld dol.) ulokowano w fintechy.

Raport “KPMG Pulse of Fintech 2020” wskazuje na rosnące zainteresowanie fintechami na Starym Kontynencie. Eksperci wyjaśniają, że ekosystemy takich firm odgrywają coraz większą rolę, ponieważ rządy i organy regulacyjne intensyfikują działania nad rozwojem rozwiązań technologicznych i ich wdrażaniem.

Fintechy z bankami

Kooperacje dużych graczy z fintechami są coraz popularniejsze również na polskim rynku. W ostatnich tygodniach Bank Pekao nawiązał strategiczne partnerstwo na rynku e-commerce, finalizując transakcję zakupu 38,33 proc. akcji Tpay, integratora płatności.

Np. w Niemczech ten trend napędza perspektywa pojawienia większej liczby platform e-commerce, które będą potrzebować usług płatniczych.

1,8 mld zł za Polskie ePłatności

Na to, że płatności są gorącym obszarem inwestycji, wskazują dane o transakcjach w tym biznesie w II poł. 2020 r. według KPMG. Rośnie liczba krajów, gdzie na firmy specjalizujące się w tym obszarze wydaje się duże pieniądze.

Do jednego z największych przejęć w Europie doszło w ub.r. w Polsce – OPTeam sprzedał ponad 20 proc. swoich udziałów w Polskie ePłatności za 71,5 mln euro (ok. 325 mln zł). Całkowita wartość transakcji to 587 mln dol. (ok. 1,8 mld zł).

O tym, jak dobry ruch wykonał integrator z podrzeszowskiej Jasionki inwestując w dostawcę usług procesowania płatności kartami płatniczymi, świadczy fakt, że wartość sprzedaży jednej piątej udziałów w Polskie ePłatności wielokrotnie przekroczyła roczne przychody ze sprzedaży OPTeam (niecałe 60 mln zł w 2019 r.).